Úterý 16. srpna 2022, svátek má Jáchym
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vynikající, i když dražší: Subaru Impreza XV

Evropa

  18:51
Subaru Impreza XV je specifickým autem. Vzniklo jako odolnější verze Imprezy, ale v Evropě přišlo o svůj zvýšený podvozek. Nevytratil se s ním i jeho smysl?

Subaru Impreza XV foto: Foto Subaru

Evropská unie je tvrdá. Od letošního roku povinná emisní norma Euro 5 zabila již několik vynikajících aut a značku Subaru donutila změnit novou "terénnější" verzi své Imprezy, původně s o tři centimetry vyšším podvozkem. Auto prodávané v Evropě je tak nakonec stejně vysoké jako standardní verze, jinak by nesplnilo výše zmíněnou normu.

Takže se liší od standardní Imprezy jen těmi plasty a výbavou. Má

Subaru Impreza

Rozměry - 4430x1770x1515 mm
Zavaz. prostor - 301l
Hmotnost - 1540kg
Motor - turbod. 4válec, boxer; 2,0l
Výkon - 110 kW (150k)
Zrych. na 100 km/h - 9,0 s
Nejvyšší rychl. - 203km/h
Komb. spotřeba - 5,8l/100km
Cena - 659 000Kč

masivnější nástavce blatníků, mohutnější nárazníky, větší mřížku chladiče, střešní ližiny a jiné, hnědé čalounění interiéru. Jinak je to stále dvoulitrová Impreza, benzinová, nebo naftová. Zástupci českého zastoupení značky však tvrdí, že to nevadí. Oplastovaná auta jsou dnes módní a prodeje této verze již překonaly původní, umírněná očekávání.

Lidem se Impreza XV prostě líbí, možná proto, že zákazníci ocení plastovou sadou lépe chráněnou karoserii. Takže svůj smysl nakonec má.

Technicky už oproti standardní verzi nic nového nenabízí. Ale vadí to? Nakonec ne, protože těží z velmi dobrého základu. Impreza letos dostala tvrdší tlumiče a silnější zadní stabilizátor, díky nimž je na silnici jistější.

Subaru Impreza XV

Podvozek má stále spíše měkčí, což se na naše rozbité silnice hodí, a pořád jde o jedno z nejkomfortnějších aut své třídy. V zatáčkách se naklání, ale dokáže je proletět vyššími rychlostmi než většina konkurentů.

Za to vděčí své unikátní koncepci kombinující plochý motor typu boxer s nízkým těžištěm a poctivým symetrickým pohonem všech kol. Stačí se nenechat vystrašit většími náklony karoserie a brzy zjistíte, že limity vozu jsou mnohem dál, než to zpočátku vypadalo.

Zkoušené auto poháněl dvoulitrový diesel, dosud jediný naftový boxer na světě. S příjemným, utlumeným bručivým zvukem připomínajícím benzinové motory značky Subaru a střídmými stravovacími nároky. Tohle auto umí jezdit i za průměrných šest litrů na 100 kilometrů.

Subaru Impreza XV

To zní jako lákavá nabídka, dokud se nepodíváte do ceníku Subaru. Impreza XV stojí v levnější benzinové verzi 559 000 korun a diesel je o rovných sto tisíc dražší, ač s lepší výbavou. Za takové peníze lze dnes pořídit větší auta. Imprezu také trochu zrazuje interiér z tvrdých plastů, přestože nadprůměrně vybavený a docela slušně prostorný.

Stále tedy platí: Impreza je vynikající auto, jen poněkud dražší. O verzi XV je možné říci to samé. To však její smysl nepopírá.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...