Středa 28. září 2022, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vypadne v Česku proud? Energetici se chystají na zatmění Slunce

Ekonomika

  13:10
PRAHA - Zatímco se astronomové těší na výrazné zatmění Slunce, které bude viditelné nad Českou republikou 20. března, pro energetiky ve střední Evropě představuje už dnes noční můru.

Jaderná elektrárna Temelín. foto: Reuters

Důvod je jednoduchý. Měsíc přecházející přes sluneční kotouč nejprve „vypne“ masu solárních elektráren v Německu. 

A o pár desítek minut později, až astronomický úkaz skončí, začnou miliony solárních panelů opět najednou vyrábět proud a ten se povalí přenosovou soustavou. Někteří odborníci mluví o hrozbě blackoutu – tedy totálního výpadku elektřiny.

ČTĚTE TAKÉ:

Další zase o jedné z nejdůležitějších výzev, které evropská přenosová soustava v posledních letech čelila. Problém je v tom, že „dráty“ v Evropě jsou propojené a německá vlna ohrožuje i Česko.

„My o této hrozbě víme a intenzivně se na ni připravujeme. V Česku je výkon solárních elektráren relativně malý, mohou se nás ale dotknout případné problémy s dodávkami elektřiny v sousedním Německu,“ řekla LN mluvčí ČEPS Barbora Peterová.

Ačkoliv varování energetiků před výpadkem sítí kvůli astronomickému úkazu může připomínat scénář z vědecko-fantastického filmu, tyto obavy mají reálný základ. Jestliže totiž Slunce na obloze zakryjí mraky, výkon fotovoltaiky se sníží, i když samozřejmě ne tak rapidně jako při zatmění.

„V závislosti na typu oblačnosti se může jednat o snížení výkonu třeba o 20 až 80 procent. Jakmile ale sluneční kotouč zakryje měsíc, spadne výkon třeba i pod pět procent,“ řekl LN ředitel České fotovoltaické asociace Petr Maule.

Zatmění navíc na rozdíl od pohybujících se mraků způsobí výpadek sluneční energie pro fotovoltaické panely na rozsáhlém území, nikoliv jen v jedné lokalitě.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat