Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vláda slaví, realita je však jiná. Brazílie z šampionátu nezbohatne

Ekonomika

  7:00
Přestože brazilští fanoušci ještě truchlí nad neúspěchem svého týmu na fotbalovém mistrovství, brazilská vláda se na proběhlý šampionát dívá pozitivněji. Podle vyjádření vládních představitelů předčil nárůst v cestovním ruchu a dopravě očekávání. Skutečná čísla však naznačují opak.

Kontroverzní Arena Amazonia ve městě Manaus ležícím uprostřed džungle stěží najde po šampionátu uplatnění. foto: Reuters

Prvotní odhady před šampionátem počítaly s přílivem 600 tisíc zahraničních turistů, nakonec jich podle oficiálních zdrojů dorazil rovný milion. Podle CNN brazilská vláda zároveň tvrdí, že 95 procent turistů se chystá zemi v budoucnu znovu navštívit. Za fotbalem navíc vnitrostátně cestovalo na 3 miliony Brazilců.

„Trofej jsme sice nezískali, ale šampionát Brazílie vyhrála,“ nešetřil chválou Aloisio Mercadante, šéf sekretariátu pro státní záležitosti. Brazílie prý vytvořila domácí atmosféru a předvedla, že dokáže vyhrávat, prohrávat i slavit s pokorou. "Jediným problémem celého šampionátu byl zápas s Německem. Jinak se nám podařilo porazit pesimistická očekávání," dodal.

Růst či propad?

Realita je ale pravděpodobně jiná. Podle Asociace brazilských aerolinií (ABEAR) klesl počet vnitrostátních letů v porovnání se stejným obdobím v minulém roce o 11 procent. Zdá se, že sami Brazilci byli vystrašeni přemrštěnými cenami a davy turistů během konání šampionátu.

ČTĚTE TAKÉ

Andrew Zimbalist, sportovní ekonom a profesor, tvrdí, že fotbalové mistrovství světa cestovnímu ruchu v žádné zemi zatím nepomohl. „Každý fanoušek mířící za fotbalem nahradí jednoho běžného turistu, který raději vycestuje jinam,“ uvedl pro CNN. A případ Brazílie podle dostupných údajů nejspíše nebude výjimkou.

Nižší návštěvnost než obvykle zaznamenaly i hotely, které běžně ubytovávají například rodiny s dětmi. Většina z nich odložila plánovanou dovolenou na později, protože ceny služeb během šampionátu vystoupaly na rekordní úrovně.

Tradičním problémem zůstává využití nově postavených stadionů do budoucna. Fotbalové svatostánky stály vládu miliardy dolarů, jejichž návratnost je značně nejistá. Podle Zimbalisty například stadion ve městě Manaus, které se nachází uprostřed amazonského pralesa, už pravděpodobně cestovnímu ruchu nijak nepomůže.

Autor:

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat