Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vypočítavě nechutné, říká režisér televizního vystoupení Vanessy. Podal výpověď

Slovensko

  7:00
PRAHA - Kontroverzní živý pořad Tečka páteční noci má první "oběť". Hned po skončení vysílání, v němž se na ČT Art prezentovala kapela Vanessa vulgaritami, šňupáním kokainu, nahou tanečnicí s lascivním lízátkem a zvracením, podal výpověď režisér Pavel Jandourek. "Podle mne to bylo trapné, prvoplánově a vypočítavě nechutné," vysvětluje Jandourek v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Samir Hauser si dává lajnu koksu z Bible. foto: Reprofoto

Lidovky.cz: Režíroval jste pořad Tečka páteční noci stanice ČT Art, kde byla hostem kontroverzní skupina Vanessa. Podle moderátora Jiřího Havelky (VÍCE ZDE) i producentky Kamily Zlatuškové (VÍCE ZDE) bylo vše v pořádku. Jaký pocit z toho máte vy?
Já jsem v sobotu hned po vysílání oznámil e-mailem všem zodpovědným pracovníkům ČT, že jednou pro vždy končím se spoluprací na tomto brněnském pořadu.

Kdo je Pavel Jandourek

  • Pavel Jandourek je filmový a televizní režisér a scénárista.
  • Natočil přes dvě desítky krátkých dokumentů Cestománie, Genus, Banánové rybičky, Jak se žije... a další.
  • Mimo jiné natáčí i reklamy a videoklipy.
  • Stál za televizním filmem Sejít z cesty (2012), seriálem a filmem MAHARAL - Tajemství talismanu (2007), filmem království potoků (2005) a seriálem Strážce duší (2003).
Režisér Pavel Jandourek podal výpověď.

Lidovky.cz: Co vás k tomu vedlo? Důvodem bylo toto jedno vysílání?
Jasně. Svůj odchod jsem prezentoval jako první příspěvek do široké, otevřené a kdovíjaké ještě diskuze o hledání hranic a ostatních frází, kterými se budou od pondělí hájit. Podle mne to bylo trapné, prvoplánově a vypočítavě nechutné (bohužel nejen ze strany Vanessy...). Protest proti všemu a tudíž ničemu. Takový Kabát pro inťouše - hudba teda lepší, ale to všechno okolo!!! Prostě ostuda daleko, daleko za hranicemi mého vkusu. Poprvé v životě se stydím za svůj podpis pod projektem České televize.

Lidovky.cz: Byl jste jediný, kdo podal výpověď?
Pokud vím, je nás víc nebo někteří členové štábu chtějí darovat honorář na charitu.

Lidovky.cz: Vraťme se tedy ještě k samotnému pořadu. Skupina Vanessa v pořadu dostála své pověsti. Štáb televize musel podobné chování (zvracení, "šňupání lajny koksu", vulgární vyjadřování atd.) očekávat. Proč tomu televize nezabránila?
Musím se přiznat, že současnou prezentaci Vanessy jsem neznal (zaslech jsem ji kdysi v devadesátkách). Když jsem dostal scénář, pustil jsem si poslední klip, řekl bych dost dobrý. Po příchodu do studia jsem pochopil, co zde hrozí. Produkční pořadu plakala a odešla domů, což jsem asi měl udělat taky. Volal jsem hned vedení ČT Art v Praze, co mám dělat... A že mám připravené klipy a mohu vysílání zastavit, půjde li do tuhého. Bylo mi řečeno, že v ČT nemůže být předem cenzura, odpovědnost je zcela na místních dramaturzích. Já jsem jimi jako externista na tuto práci najímán, tak jsem u toho byl a bohužel i režíroval.

Lidovky.cz: Kdo kapelu Vanessa do pořadu vybral? Měl jste možnost jako režisér výběr ovlivnit?
Hosty tohoto pořadu nevybírám. Shodou okolností jsme měli na toto vysílání mimořádnou nabídku skupiny N.O.H.A. Podle mne je to jedna z mála českých kapel, která přesahuje hranice naší republiky, a díky spolupráci se scénografem studia byli ochotni přijít. Ale bylo nám oznámeno, že Vanessa je pro profil brněnské Tečky více vyhovující.

Lidovky.cz: Vyhovující, přesto se v průběhu pořadu štáb pokoušel kapelu usměrňovat. To když do přenosu vběhla slečna s tím, aby přítomní nekouřili, nebo tehdy, když Samir Hauser šňupal „lajnu kokainu z Bible“ a ona se tomu snažila zabránit.
Nikdo teď nemůžeme tvrdit, že to my ne, to Vanessa. Je to stejná blbost, jako bych si přivedl do studia hladového divokého ledního medvěda, pošeptal mu do ucha, ať je hodný, a pak byl děsně překvapený, že mi sežral moderátora. Pak je každému jasné, že jsem idiot, nebo chci skandál.

Lidovky.cz: Ve studiu, přímo za zpěvákem kapely Samirem Hauserem, seděla nahá žena s lízátkem ve tvaru vagíny a robertkem v ruce. Tomu nešlo zabránit? Stejně tak jak je možné, že kapela v průběhu pořadu požívala alkohol?
Věřte mi, že kdyby to mělo jakýkoliv hlubší smysl než prvoplánový výkřik ožralých padesátníků a jejich kamarádů proti údajné nesvobodě, tak bych tohle zrovna pro vysílání po 22 hod. hájil. Takhle nevím, co na to říct.

Lidovky.cz: Podle producentky Kamily Zlatuškové (VÍCE ZDE) Samir Hauser nešňupal opravdový kokain, nýbrž to byla atrapa. Jak si tím může být jistá? Navíc tvrdí, že to bylo domluvené. Nehledě na to, že i kdyby to atrapa byla, stále to nemění nic na skutečnosti, že veřejnoprávní médium prezentuje obraz užívání drog.
To opravdu nevím, ve scénáři to nebylo. Ale zaručeně bych pak ohlídal, aby to neviselo dva dny na internetu. Projel jsem si vyhledávače - nejvíce odkazů je tam z bulváru. Dokonce i z ciziny - ze Slovenska! O tuhle popularitu fakt nestojím.

Lidovky.cz: Jakou reakci jste dostali od vedení České televize?
Jsem externista, akceptovali mou rezignaci na tento pořad, slušně se se mnou rozloučili a poděkovali mi za spolupráci.

Lidovky.cz: Nemůže díl s Vanessou ohrozit pověst brněnského studia ČT?
Nevím, ale bojím se, že někteří „punkeři“ to vidí právě naopak.

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...