Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Eurovolby otřásly byznysem. Plán mění i výrobce „obnošených“ tenisek z botníku Swiftové

Interiér prodejny značky Golden Goose v italském Miláně (9. dubna 2024) foto: Reuters

Italský výrobce luxusních tenisek Golden Goose otálí se vstupem na burzu. Firma uvedla, že hlavním důvodem jsou politické nepokoje v Evropě, a proto zatím od primární veřejné nabídky akcií (IPO) odstupuje. Podnik má fanoušky hlavně mezi lidmi, kteří preferují specifický design obuvi. Ty od Golden Goose vypadají jako obnošené a oblíbily si je i mnohé celebrity, jako například americká zpěvačka Taylor Swiftová.
  13:27

Právě nejistota spojená s výsledkem voleb do Evropského parlamentu (EP) a situací ve Francii značně rozkolísala evropské trhy, uvedl portál CNBC. Golden Goose je však první firmou, která stáhla IPO v důsledku otřesů na trzích způsobených volbami v Evropě.

Akcie Golden Goose měly být podle původního plánu na burze 21. června. Management ale změnil názor a uvedl, že teď není vhodná doba na to, aby šla firma se svými akciemi na veřejné trhy. Vedení podniku přitom výslovně zmiňuje i situaci ve Francii, kde prezident Emmanuel Macron po své porážce ve volbách do EP rozpustil francouzský parlament a vyhlásil ve své zemi předčasné volby.

Právě oznámení o předčasných volbách ve Francii zasáhlo finanční trhy zvlášť brutálně, což se projevilo i v propadu cen akcií firem zaměřených na prodej luxusního zboží. Týká se to i podniku Moncler, s kterým analytici srovnávali i firmu Golden Goose, když stanovovali ocenění jejích akcií, uvedla s odkazem na informovaný zdroj agentura Reuters.

Váhají i další

Také akcie společnosti Moncler v úterý na milánské burze klesly o 2,7 procenta. Od oznámení, že Golden Goose plánuje vstup na burzu, odepsaly už téměř šest procent. Ve středu dopoledne vykazovaly růst asi o 0,1 procenta na 57,64 eura, než se vrátily k poklesu. Další podnik, norská energetická společnost Equinor, minulý týden rovněž pozastavil prodej svého podílu v projektu na těžbu ropy Rosebank v Severním moři s odkazem na politickou nejistotu.

Společnost Golden Goose prodává boty zhruba za 500 eur (více než 12 000 Kč) za pár. Kdy akcie uvede na burzu, není zatím jasné, firma se k záměru chce vrátit, jakmile k tomu budou vhodné podmínky. Nic konkrétnějšího k tomu neuvedla.

Jen pár hodin předtím, než výrobce luxusních tenisek od záměru uvést akcie na burzu odstoupila, zájem o její IPO několikanásobně překračoval nabídku. Předběžná cena dosahovala 9,75 eura za akcii. Předchozí odhady ukazovaly, že akcie by se mohly prodat za 9,50 až 10,50 eura za kus.

@benzinga Golden Goose is going public 👀 #taylorswift #goldengoose #public #goldengoosesneakers #milan #retail #investing ♬ original sound - Benzinga

Vlastníkem společnosti Golden Goose je společnost soukromého kapitálu Permira. Jejím záměrem bylo dosáhnout u značky tržní kapitalizace až 1,86 miliardy eur (přes 46 miliard Kč), zatímco trh měl větší očekávání. Primární veřejná nabídka akcií Golden Goose měla být v Itálii největší za více než rok, respektive od nabídky akcií herní společnosti Lottomatica.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!