Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vysoká škola kupčila s pozemky. Kraj je prodal pod cenou

Ekonomika

  20:01
BRNO - Hluboko pod cenou prodal Jihomoravský kraj své pozemky v Brně-Bohunicích. Za 4,5 hektaru bývalé zahradnické školy inkasoval koncem roku 40 milionů korun. Mohl ale dostat nejméně 92 milionů korun.

Areál bývalé Střední odborné školy zahradnické v brněnské ulici Lány v Bohunicích. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

V transakci fungovala jako překupník Vysoká škola Karla Engliše. Ta pozemky v listopadu od kraje koupila za 40 milionů. Vzápětí je však prodala za 41,5 milionu nově vzniklé firmě November Rain, jejímž jednatelem je Petr Liškutín. Z celkové částky je milion a čtvrt určen na zaplacení daně z převodu nemovitosti, škola tak na transakci vydělala čtvrt milionu.

Události kolem prodeje areálu v Brně Bohunicích

Prodej areálu v Brně Bohunicích - grafika

Areál ale leží na okraji bohunického panelového sídliště a jen šest set metrů od dálniční křižovatky na Prahu a Vídeň. Je tak ideálním místem pro výstavbu kanceláří i bytů.

Až se místo skleníků začnou stavět mrakodrapy, cena areálu rázem vyskočí nejméně na hodnotu sousedních pozemků, tedy na dva tisíce až dva a půl tisíce korun za čtvereční metr. Prodejní cena přitom byla 887 korun za metr. Vpřepočtu za celý areál bývalé zahradnické školy se tak hodnota pozemku v budoucnu navýší na 92 až 112 milionů korun.

ČTĚTE TAKÉ:

"Na první pokus se nepodařilo nemovitosti prodat. Při opakované nabídce byla jediným zájemcem Vysoká škola Karla Engliše," obhajuje postup kraje Jiří Klement z kanceláře jihomoravského hejtmana Michala Haška (ČSSD).

"Nechceme, aby se tam stavělo. Za dva roky ale může nové zastupitelstvo rozhodnout jinak," připustil místostarosta Brna-Bohunic Antonín Crha (KDU-ČSL).

Co bude firma November Rain s bývalou zahradnickou školou dělat a proč ji koupila přes Vysokou školu Karla Engliše, Liškutín tají. "Jde o obchodní tajemství," uvedl. Transakci nevysvětlila ani škola. "Management školy se k tomu vyjadřovat nebude," vzkázala kvestorka Jarmila Vašulková.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!