Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vyspělejší Slováci? Hodina práce tam stojí více než u nás

Slovensko

  14:00
BRATISLAVA/PRAHA - Firma, která chce zaměstnávat Slováka, si musí připlatit. Tedy alespoň ve srovnání s českým podnikem. Východní sousedé totiž v průměru stojí své zaměstnavatele více než Češi. Hodina jejich práce stojí 9,7 eura, což je v přepočtu zhruba 267 korun.

Slováci a Češi. Ilustrační foto. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Za stejnou dobu přitom stojí průměrný Čech svoji firmu “jen“ 9,4 eura – tedy 259 korun. Na zajímavé srovnání upozornily jako první slovenské Hospodárské noviny. Vycházejí z čísel Eurostatu.

Důvodů, proč se v ceně za práci dostali Slováci před Čechy, je více. Eurostat upozorňuje například na skutečnost, že na Slovensku platy vyskočily o pět procent. Mění se také struktura absolventů vysokých škol.

„Roste počet profesí, jako je oblast IT, v nichž jsou platy vyšší,“ říká ekonomický prognostik Slovenské akademie věd Vladimír Baláž. Podle něj je nutné tento výsledek Jak na hypotéku vnímat pozitivně. Tvrdí, že nízké platy můžou za výhodu považovat země jako Indie či Bangladéš, nikoliv Slovensko.

Na souvislost s vyšší životní úrovní poukazuje šéf Institutu zaměstnanosti Michal Páleník. „Určitě budeme s Čechy soutěžit a budeme se postupně blížit k rakouským a Srovnat hypotéky německým platům. Nebude to ale hned,“ míní Páleník.

Zhodnoťte své prostředky

Začněte spořit na bydlení nebo na budoucí výdaje rozumně.

Jak na spoření Ve spolupráci s finance.iDNES.cz

Pro srovnání: cena práce Rakušana stojí za hodinu 31,5 eura. Levnější práce je naopak v Polsku, kde průměrný zaměstnanec vyde na 8,4 eura za hodinu. Průzkum Eurostatu nezahrnuje platy v zemědělství a veřejné správě.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Týden kojení 2021: hrajte s námi celý týden o ceny od Canpol babies
Týden kojení 2021: hrajte s námi celý týden o ceny od Canpol babies

Soutěž s Canpol babies probíhá od 13.9. do 19.9.2021