Úterý 18. května 2021svátek má Nataša 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Vyšší platy i důchody, hospodářský růst však zpomalí. Jaký bude rok 2020 v ekonomice?

Česká ekonomika. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká ekonomika. | foto: Jiří Benák, MAFRALidovky.cz

Rok 2020: průměrná mzda v Česku přesáhne 36 tisíc korun. Rodičovská vzroste o 80 tisíc. Ekonomika však zpomalí.

Prohlížení lednové výplatní pásky bude veselejší pro lékaře, hasiče, policisty nebo uvaděčky v divadle. Měli by na ní mít nejméně o 1500 korun více. O zmíněnou sumu si přilepší zhruba 640 tisíc lidí, které vyplácí nějaká státní nebo městská instituce.

Na lepší peníze si v řadě případů přijdou ale i zaměstnanci, kteří pracují pro soukromníky – firmy jsou nucené chtě nechtě přidávat, protože lidí je na trhu práce stále málo. Česku pořád vládne téměř nulová nezaměstnanost. Problém je zejména u pozic, kde není potřeba vyšší vzdělání nebo speciální dovednosti.

Česká ekonomika v roce 2020

Česká ekonomika v roce 2020

„Signály nouze o pracovníky přicházejí pořád ještě například ze stavebnictví a pohostinství. Zde může růst platů dosahovat nadále až k sedmi procentům,“ odhaduje hlavní ekonom České spořitelny Michal Skořepa. Například stavební dělník zvyklý nyní na výplatu 18 tisíc korun si může příští rok polepšit měsíčně o více než 1200 korun.

Očekává se, že průměrný příjem v Česku v roce 2019 přesáhne 34 tisíc korun, příští rok by to mělo být zhruba o dva tisíce více.

Příjemnou vzpruhu do rodinné kasy dostanou rodiče s dětmi, kteří aktuálně pobírají od státu rodičovský příspěvek. Celková částka vzroste o 80 tisíc na 300 tisíc korun. Přidáno dostanou od státu také důchodci – v průměru si přilepší o 900 korun měsíčně.

K těmto dobrým zprávám je třeba podotknout, že k přidávání na nejrůznějších frontách bude docházet v kulisách zpomalující české ekonomiky, kterou ovlivňuje mimo jiné nejistota kolem brexitu či stagnujícího autoprůmyslu v Evropě.

Hospodářský růst se bude pohybovat zřejmě kolem dvou procent a firmy budou horko těžko vydělávat na rostoucí mzdové nároky.

„Výrobci finálních produktů, kteří dosahují vyšších marží, nějaký růst mezd ustojí, nicméně již na úkor investic,“ míní Zbyněk Frolík, zakladatel úspěšného výrobce zdravotnických lůžek Linet. Pro subdodavatele podle něj už může být situace velmi obtížná a budou si muset dobře spočítat, kolik platí za výrobu a lidi. „Pokusí se vyřadit přebytečnou pracovní sílu a budou hledat rezervy,“ odhaduje Frolík.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!