Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Žádných 16 tisíc, stát letos pošle lidem jen 2000 korun na elektřinu. Podpora na plyn a vytápění zřejmě nebude

Ministr průmyslu Jozef Síkela přichází na jednání vlády. (13. dubna 2022) foto:  Petr Topič, MAFRA

Lidé, kteří topí plynem nebo jsou napojeni na dálkové vytápění se letos vládní podpory nejspíš nedočkají. Podle posledních informací vláda letos pošle do každé domácnosti jen zhruba dva tisíce na elektřinu, napsaly Hospodářské noviny.
  9:45

„Ve čtvrtek a pátek nám zástupci ministerstva průmyslu jasně řekli, že na podporu letos půjde jen asi deset miliard korun, a to pravděpodobně jen pro elektřinu a plošně. Pokud to tedy vydělíme odběrnými místy, vychází to na nějaké dva až dva a půl tisíce na jednoho,“ řekl HN dobře informovaný zdroj s tím, že se nastavení může změnit ještě na jednání vlády. Tu samou informaci listu potvrdili pod podmínkou anonymity i dva další účastníci jednání.

Až dosud přitom ministři včetně premiéra opakovaně ujišťovali, že příspěvek ve výši až šestnáct tisíc uvidí lidé ve snížených zálohách už v podzimním vyúčtování. Tyto informace dál odběratelům slibuje i web ministerstva průmyslu.

14. července 2022

Připravovaný tarif má začít fungovat od začátku topné sezony letos na podzim. Zákon, který ho zavádí, v pondělí podepsal prezident Miloš Zeman. Znění zákona však upravuje jen obecný princip toku peněz od státu k domácnostem. Detaily má upravit vládní nařízení, které by mělo podle ministra průmyslu Jozefa Síkely vzniknout v průběhu srpna. Na něj se ministr po dotazu HN odkázal i po dotazu na letošní dvoutisícovou výplatu.

Do té doby tak definitivně jasno nejspíš nebude. Podle mluvčího ministerstva průmyslu Vojtěcha Srnky je příspěvek na elektřinu jen jednou z variant. „Na elektřinu je připojena každá domácnost, my bychom tedy takto mezi ně schválenou částku rozdělili a pomohli jim tak se zvýšenými cenami všech energií,“ říká s tím, že by takto na příspěvek dosáhli například i ti, kdo využívají tuhá paliva.

Podle Síkely by lidé slibované peníze nakonec dostat měli. „Počítám s tím, že na pomoc domácnostem s vysokými cenami energií poskytne vláda původně schválenou částku, která se nebude snižovat. Tedy 27 miliard prostřednictvím úsporného tarifu na plyn a elektřinu, 3,6 miliardy na pomoc těm, kteří vytápí v domácích kotelnách, a deset miliard na pomoc těm, kteří mají vytápění zajištěno z centrálních tepláren,“ napsal HN ministr.

Ceny za energie raketově rostou

To, že ceny za elektrickou energii a plyn narostou i několik desítek tisíc korun, ukazují čtyři modelové příklady, které si redakce MF DNES nechala exkluzivně zpracovat od dvou společností.

Výpočty skupiny Centropol a Ušetřeno.cz jsou téměř totožné a ukazují, že nejvyšší nárůst zažije čtyřčlenná domácnost v rodinném domě. První modelová domácnost, která plynem ohřívá vodu, topí a vaří na něm, elektřinu využívá jen pro svícení a napájení běžných spotřebičů (sazba D02d při průměrné roční spotřebě elektřiny 3,0 MWh a plynu 15 MWh), si za elektřinu připlatí o 14 157 korun více. U plynu pak o 11 798 korun více než před navýšením cen v roce 2021. Druhá modelová domácnost má podobný scénář.

Čtyřčlenná rodina, která elektřinu využívá pro svícení, vaření, napájení běžných spotřebičů a ohřev vody a topí plynem (sazba D25d, průměrná roční spotřeba elektřiny 5,5 MWh a plynu do 10 MWh) za elektřinu ročně zaplatí o 15 972 korun více než v roce 2021, u plynu je nárůst o 7 865 korun. Čtyřčlenná rodina v bytě pociťuje zvýšení ročních nákladů u elektřiny o 11 035 korun, a kdo navíc vaří na plynu, musí počítat v roce 2023 s dalším navýšením přibližně o 1 400 korun oproti roku letošnímu.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Mohlo by vás zajímat