Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Výzvy proti poplatkům spojují síly. Jde o desítky tisíc lidí a stamiliony

Ekonomika

  7:00
PRAHA - V jednotě je síla. Tato myšlenka dohnala dva největší projekty zastupující klienty nespokojené s placením poplatků za správu úvěrů ke spojení. Poplatkyzpět.cz a výzva Bankovnípoplatky.com s Jdeto.de tak budou společně zastupovat desítky tisíc lidí. Od bank požadují navrácení již téměř půl miliardy korun.

Budova iniciativy Poplatkyzpět.cz foto: poplatkyzpet.cz

„Služby Poplatkyzpět.cz, Bankovnípoplatky.com a Jdeto.de spojují své síly v boji proti neoprávněně účtovaným bankovním úvěrovým poplatkům a společně se tak stávají velmi silným protivníkem českých bank,“ oznámil zakladatel serveru Bankovnípoplatky.com Patrik Nacher s tím, že podrobnosti představí zástupci obou projektů ve středu dopoledne.

Server Lidovky.cz tažení proti poplatkům za vedení úvěrových a hypotečních účtů sleduje už od počátku, kdy první úspěšný žadatel o jejich navrácení Petr Němec spustil informační web Jdeto.de.

ČTĚTE TAKÉ:

Mladý právník Němec se posléze spojil s Patrikem Nacherem a na serveru Bankovnípoplatky.com začali shromažďovat nespokojené klienty k následnému hromadnému postupu proti bankám.

Počátkem února poté odstartoval konkurenční projekt Poplatkyzpět.cz společnosti BSP Lawyer Partners spolupracující s advokátní kanceláří Toman, Devátý a partneři. Na to zareagoval Němec s Nacherem oslovením kanceláře Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři.

Tisíce klientů žádajících stamiliony

Zmíněné projekty si kladou za cíl shromáždit co nejvíce klientů tuzemských bank frustrovaných z placení zbytečných poplatků a následně takzvaným hromadným postupem od bank peníze vymáhat zpět. Ať už vzájemnou dohodou, nebo rozhodnutím soudu.

Poplatkyzpět.cz přitom díky masivní reklamní kampani shromáždily za dva týdny už na 22 tisíc plných mocí a Bankovnípoplatky.cz evidují přes 12 tisíc žádostí. Celková částka, kterou klienti po bankách žádají už šplhá k částce půl miliardy korun.

To však rozhodně nemusí být strop. Například jen za vedení hypoték utratí Češi podle odhadů na 1,2 miliardy ročně. A vrácení poplatků lze vyžádat až za období čtyř let.

ČTĚTE TAKÉ:

Banky zatím vyčkávají. Kupříkladu Komerční banka, Raiffeisenbank či GE Money Bank již sice kritizovanou účetní položku zrušily, svorně jí ale hájí s tím, že byla oprávněná a klient s ní podpisem smlouvy souhlasil.

„Situaci kolem žádostí o vracení poplatku za správu úvěru s klienty průběžné řešíme, pochopitelně se nebráníme diskusi s jakýmikoli iniciativami,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí České spořitelny Klára Pačesová.

Inspirace v Německu

Německý Spolkový soudní dvůr předloni v červnu rozhodl, že vybírat poplatek za úvěrový účet je vůči spotřebiteli nepřiměřená smluvní podmínka. Výpis z účtu totiž klientovi žádnou novou informaci nepřináší.

Bance jen musí platí dvakrát: jednak úrok z půjčky, jednak za vedení účtu. V německém případě šlo o dvě eura (50 korun) měsíčně a v českých o podobné částky.

V souvislosti na německý rozsudek začali své banky žádat o vrácení těchto poplatků také čeští klienti, přičemž řada z nich uspěla.

Iniciativa už přiměla několik českých bank k tomu, aby účtování těchto poplatků zrušila.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat