Pátek 7. října 2022, svátek má Justýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vzhůru do Íránu. Češi plánují čile obchodovat s islámským režimem

Ekonomika

  12:30
PRAHA/TEHERÁN - Česko uvažuje o otevření další zahraniční kanceláře agentury CzechTrade. Vzniknout by mohla v Teheránu. Plánované otevření kanceláře je reakcí na podepsání mezinárodní dohody s Íránem o jeho jaderném programu.

Íránský prezident Hasan Rúhání foto: Reuters

Výměnou za omezení nukleárního programu odvolá Západ sankce a otevřou se dveře nové vzájemné spolupráci. O záměru českého ministerstva průmyslu a obchodu budou jeho lidé jednat se svými protějšky z resortu zahraničí už ve středu. 

„Českým exportérům se otevírají nové možnosti a téměř 80 milionový íránský trh je pro ně velkou příležitostí,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. 

Přímá linka Praha - Teherán? Češi vyjednávají s íránskými aerolinkami

Nová zahraniční kancelář by se podle něj otevírala v teritoriu, který slibuje budoucí silné obchodní a oborové příležitosti.

Zahraniční kancelář CzechTrade v Dubaji se již podle ministerstva v loňském roce věnovala mapování příležitostí a možností prezentace na veletrhu v oblasti Středního východu včetně Íránu. 

Stavebního veletrhu Projekt Iran 2015 se v červnu zúčastnilo šest českých firem. „Přítomnost na prvním ročníku veletrhu Project Iran nám přinesla přes 70 kontaktů a v neposlední řadě možnost vidět na vlastní oči obrovský potenciál, který Írán nabízí nejen ve stavebnictví,“ uvedl generální ředitel CzechTrade Radomil Doležal.

Český dovoz do Íránu dosáhl loni 564 milionů korun. Dovezlo se zboží v hodnotě 163 milionů korun.

Autor:

ANALÝZA: Co udělají USA, když Rusko použije atomovou bombu? Jsou tři možnosti

Premium Pořád se věští z koule, jestli Rusko použije na Ukrajině atomovku, kreslí se různé scénáře, ale vůbec se neví, co by...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....

Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu
Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu

V Česku proběhl rozsáhlý výzkum o digitální závislosti napříč populací. Jeho výsledky vás možná překvapí. Děti školou povinné totiž velkou část...

Mohlo by vás zajímat