Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Westinghouse ukázal modul pro nový Temelín. Má být z Vítkovic

Ekonomika

  13:36
OSTRAVA - Firmy ze strojírenské skupiny Vítkovice Machinery Group v Ostravě představily ukázkový modul pro elektrárnu AP1000, který by vyráběly, pokud by společnost Westinghouse Electric Company získala zakázku na dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Zástupci obou společností také oznámili, že prodloužili dohody o smlouvách budoucích, týkající se této zakázky.

Firmy ze strojírenské skupiny Vítkovice Machinery Group ukázkový modul pro elektrárnu AP1000, který by vyráběly, pokud by Westinghouse získal zakázku na dostavbu jaderné elektrárny Temelín. foto: ČTK

Společnost Westinghouse si v moravskoslezském regionu vyhlédla 28 firem, které by se na dodávkách pro Temelín mohly podílet. Podle představitelů Westinghouse by firmy vyráběly a instalovaly většinu hlavních strukturálních a mechanických modulů elektrárny.

Firmy ze strojírenské skupiny Vítkovice Machinery Group ukázkový modul pro elektrárnu AP1000, který by vyráběly, pokud by Westinghouse získal zakázku na dostavbu jaderné elektrárny Temelín.
Firmy ze strojírenské skupiny Vítkovice Machinery Group ukázkový modul pro elektrárnu AP1000, který by vyráběly, pokud by Westinghouse získal zakázku na dostavbu jaderné elektrárny Temelín.

Jeden z 77 modulů elektrárny AP1000.

"Především se jedná o firmy z oblasti strojírenství, opracování kovů a podobně. Máme vytipované, že potenciál zapojení českých firem je až 70 procent na celé zakázce," řekl ředitel Westinghouse v Česku Pavel Janík. Firmy podle něj mají možnost být zapojeny do dodavatelského řetězce i při jiných zakázkách.

Smlouva i s Rusy

Soutěže o dostavbu dvou bloků Temelína se účastní také česko-ruské konsorcium MIR.1200. Dva ze tří členů konsorcia vlastní firma Rosatom, s níž mají Vítkovice rovněž podepsané memorandum.

Dalšího uchazeče, francouzskou Arevu, předloni z tendru ČEZ vyřadil. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) ale nedávno uvedl, že pravděpodobnější variantou tendru na dostavbu elektrárny je nyní jeho zrušení. O tendru rozhodne firma ČEZ.

Osmitunový zkušební kus vyráběla několik měsíců společnost Vítkovice Power Engineering. "Diskutovali jsme přímo z Westinghousem i postup výroby, aby to splnilo parametry, které to má mít .Jsou kladené důrazy na jakost a hlavně na rozměrovou přesnost," řekl ředitel Vítkovice Power Engineering Kamil Kučera.

Modulů má být celkem 77. Když se poskládají do velké kostky, musí spolu perfektně lícovat. Jakákoli nepřesnost by se projevila u montáže a způsobila by problémy. Moduly budou součástí objektu pro manipulaci s jaderným palivem. "Když se přiveze palivo, někde se musí uskladnit, vyhořelé se musí uskladnit, a tohle vlastně tvoří rám toho objektu," řekl Kučera.

Moduly z Vítkovic do celého světa

Pokud by se na Temelín vypisoval nový tendr, Vítkovice by na to podle Kučery byly připraveny a do nabídky by jen promítly případné změny. Projektový manažer David Vrána řekl, že firma by ušetřila hodně času i nákladů, protože řadu potenciálních problémů odhalila nyní při zkušební výrobě.

Moduly se přitom můžou uplatnit na všech projektech AP1000 v Evropě, Africe i na Blízkém a Středním východě.

Vizualizace jaderné elektrárny AP1000 od Westinghouse.

"Budeme jediná mostárna v Evropě, která bude mít se strukturálními moduly AP1000 zkušenost, což nám poskytne náskok před ostatními společnostmi nejen pro dostavbu jaderné elektrárny Temelín, ale i pro jiné připravované projekty AP1000. V současné době se například připravuje projekt AP1000 v Bulharsku, Polsku a Velké Británii," uvedl Vrána Vlastimil Vyplel snm

Autoři: ,