Čtvrtek 5. srpna 2021, svátek má Kristián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Wikipedia podle studie ztrácí editory v angličtině

Ekonomika

  7:00
WASHINGTON - Internetová encyklopedie Wikipedia, která patří mezi největší webové stránky na světě, ztrácí mnoho ze svých editorů v anglickém jazyce. To ochromuje její schopnost plnit misi coby přehledný a co nejúplnější online zdroj informací. Uvedla to uvedla americká studie, z níž citovala agentura AFP.

V Rusku plánují vytvořit vlastní internetovou encyklopedii „Wikipedia“ foto: Wikipedia.comReprofoto

Studie, kterou vedl Aaron Halfaker z Minnesotské univerzity, zjistila, že počet "spolupracovníků", tedy dobrovolných editorů encyklopedie, vytrvale klesá ze zhruba 56 000 v roce 2007 na asi 35 000 ke konci 2012.

ČTĚTE TAKÉ:

Pokles má podle výzkumníků řadu příčin včetně nárůstu automatizovaných programů, tzv. botů. Ale některé potenciální přispěvatele podle nich odrazuje i samotná struktura Wikipedie.

Internetová encyklopedie

  • 285 jazykových mutací.
  • česká verze Wikipedie zahájila činnost v roce 2002, nyní má již 252 512 článků.

"Některé změny, které komunita Wikipedie přijala, aby udržela kvalitu a ucelenost v době masivního růstu účastníků, paradoxně ochromila samotný růst," napsali vědci ve studii zveřejněné v odborném časopise American Behavioral Scientist.

Podle ní sice Wikipedia chtěla vymýtit méně schopné editory, ale přijatými omezeními a pravidly zároveň odradila "žádoucí nováčky", kteří ztratili zájem, když byly jejich první příspěvky smazány.

"Wikipedia se změnila z 'encyklopedie, kterou může editovat kdokoli' na 'encyklopedii, kterou může editovat kdokoli, kdo chápe pravidla, prorazí neosobní zeď poloautomatických odmítnutí a pořád ještě bude chtít dobrovolně přispívat svým časem a energií'," dodali autoři studie.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat