Úterý 26. května 2020svátek má Filip 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Angličtina

Work benefits. Co vám nabídne zaměstnavatel navíc?

Šťastní pracující - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šťastní pracující - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Toto pondělí vám server Lidovky.cz ve spolupráci s jazykovou agenturou Skřivánek přináší již šestnáctou lekci byznys angličtiny. Dnes se podíváme na motivaci pomocí benefitů, které firmy svým zaměstnancům nabízejí.

Salary is the basic means of employees´ evaluation, motivation and encouragement but if the company wants to show either all the employees or the best employees that it really values them, it can additionally use a system of perks and benefits.

Perquisites, perks or fringe benefits are some of the most widely used terms to describe a motivational system at work. These benefits can be linked to particular results and achievements or they can be offered to all employees.

These benefits are usually divided into several categories. They can be sport benefits such as free tickets to a gym, the opportunity to join a company volleyball team or discounts on certain types of sports. The company might also organise tournaments and matches as a part of a team-building strategy. Besides, sports can help employees reduce stress from work, group games can unify the team members and they can facilitate the integration of new employees.

Educational benefits

Educational benefits are becoming very popular as well, mainly if the company employs young people who want to continue their education as these employees desire for constant development and improvement of their skills. Consequently, soft skills trainings, products trainings, possibility to go to conferences and seminars on the work related issues can have a very positive effect on employees and their attitude towards their daily work.

Additionally, discounts on language courses or the chance to go to language courses free of charge can be very stimulating and rewarding when the employees have to use foreign languages at work or if their employer wants to reward their employees. It is very often advisable for these benefits to have something like “if” incorporated. If you get at least 80% from your final exam, you will be allowed to continue the course next semester. Unless you have the classes in your working hours, the company will pay for them. Or if you pass an internationally recognised exam at the end of your course, the company will cover your expenses.

Common versus Uncommon benefits

A mobile phone, car, notebook or stationary belong to the very common benefits. Frequently, companies also offer one extra week of paid holiday or share on the company profits. From time to time, you can expect paid overtime work or thirteenth salary at the end of the year. Some companies even offer flight tickets, hotel vouchers, or bonuses when an employee celebrates significant birthday or work anniversary or even they offer a compensation for the first three days of illness.

The best workers can also be given the opportunity to choose their holiday or work among the first. Also if a new vacancy appears, they will be given the priority to apply for the position.

Some companies provide their employees with meal vouchers, refreshments at workplace or for example a once a month company breakfast or lunch during which all the employees can get together and informally share their ideas on current topics or everyday things. Also, as a part of their lunch, somebody might prepare a short ten minute long program to amuse their colleagues and to create a relaxing atmosphere.

Moreover, companies might provide their employees with an employer-provided or employer-paid housing, health or life insurance, retirement benefits, sick leave, social security or some other specialized benefits. Among the benefits employees value more and more are flexible working hours which enable them to combine their working life with free time, company kindergartens which enable parents to get back to work and still be able to check on their children and part-time work which can help mainly women to keep their household going but still be able to go to work.

TEST your knowledge HERE

Jazyková agentura Skřivánek

Skřivánek je největší jazykovou agenturou ve střední a východní Evropě. Na trhu jazykových služeb působí již od roku 1994. Kanceláře a učebny agentury Skřivánek najdete v 19 městech ČR a v dalších 14 zemích světa.

Jako jedna z největších překladatelských agentur v Evropě se Skřivánek stal uznávaným specialistou na evropské a asijské jazyky. Zaměstnává více než 400 kvalifikovaných jazykových odborníků a nabízí odborné překlady do všech jazyků.

Kromě různých typů kurzů pro veřejnost zajišťuje Skřivánek i výuku na klíč pro firmy a jednotlivce, jazykové audity, pobytové a zahraniční kurzy nebo přípravu na jazykové zkoušky pro děti i dospělé.

Více informací najdete na www.skrivanek.cz.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

BIO příkrmy zdarma? Zapojte se do našeho velkého testu s Nestlé
BIO příkrmy zdarma? Zapojte se do našeho velkého testu s Nestlé

Rozdáváme 50 kusů vanilkové a 50 kusů banánové kaše, spolu se 100 ovocných kapsiček v šesti příchutích. Vyberte si, kterou kaši a kapsičku byste chtěli dostat (od každé kapsičky máme omezený počet kusů, takže vám může přijít i jiná příchuť). K oběma produktům pak musíte do 14 dnů od jejich obdržení napsat recenzi na stránky eMimino.cz. Na podrobnostech se s vámi domluvíme v soukromé zprávě.