Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Wuders míří do insolvence. Hodonínský nábytkář nenašel investora, dluží miliony

  15:29
Společnost Wuders, známá svou zakázkovou výrobou dřevěného nábytku a designových produktů, míří do insolvence. Firma sídlící v Hodoníně dluží svým věřitelům přibližně 50 milionů korun. Tento nešťastný obrat přichází po několika letech snažení o stabilizaci a růst.
Firma Wuders sídlí v Hodoníně.(3. března 2025)

Firma Wuders sídlí v Hodoníně.(3. března 2025) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Hlavními viníky úpadku firma označuje negativní makroekonomické faktory, jako je pokles poptávky způsobený postpandemickým vývojem a ekonomickými důsledky války na Ukrajině. Tyto události, společně s rostoucími náklady na materiály a stoupajícími úrokovými sazbami, zasáhly stabilitu firemního cash flow. Výsledkem byl dramatický pokles zakázek, což vedlo k neschopnosti plnit závazky. „V posledních dvou letech došlo k poklesu objemu zakázek, což vedlo k nestabilitě a ztrátě schopnosti splácet,“ uvedla firma v insolvenčním návrhu.

Ve Wuders však nespoléhali pouze na osud. Krizový management a hledání investorů byly součástí snah o záchranu. Jedním z podporovatelů byl i Václav Staněk, zakladatel značky Vasky, který již v minulosti poskytl firmě pětimilionovou finanční podporu.

Přestože se firma loni dostala z nejhoršího, bez dalších finančních prostředků její růst nebyl možný. „Potřebujeme zajištění dalších financí pro rozvoj a stabilizaci na rok 2025,“ komentoval situaci Jan Herka, spolumajitel Wuders, pro server CzechCrunch, který na insolvenci upozornil.

Problémy nebujely pouze v externích faktorech. I komunikace firmy s jejími zákazníky se stala problémem. Někteří spotřebitelé hlásili až půlroční zpoždění u objednávek a neschopnost firmy řešit reklamace. „Komunikace byla minimální nebo se firma vymlouvala na dodavatele,“ popisoval zkušenosti jeden z nespokojených zákazníků, čtenář iDNES.cz.

Česká obchodní inspekce (ČOI) navíc dlouhodobě evidovala stížnosti týkající se nedodání zboží a nevracení peněz při odstoupení od smlouvy. Od roku 2022 obdržela ČOI více než tři desítky podání od spotřebitelů, kteří se neúspěšně domáhali svých práv.

Finanční problémy firmy se odrazily i v účetních výsledcích. V roce 2022 byl obrat výrazně nižší než v předchozích letech a závazky společnosti narostly na 42 milionů korun. Firma měla záporné vlastní jmění, což znamená, že její hodnota byla nižší než její dluhy. „Pokud byste firmu prodávali, museli byste kupujícímu zaplatit ještě 3,2 milionu,“ popisuje situaci odborník Robert Le Veneur ze společnosti RobertNemec.com.