Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Yellenová bude historicky první ženou v čele americké centrální banky

Ekonomika

  10:12
WASHINGTON - Americký Senát schválil nominaci Janet Yellenové do čela centrální banky (Fed). Yellenová se tak stane první ženou v čele této stoleté instituce.

Janet Yellenová je historicky první ženou v čele americké centrální banky foto: Reuters

Pro Yellenovou se v hlasování vyslovila většina senátorů, i když většina republikánských zákonodárců s nominací této ženy nesouhlasila, protože je podle nich zastánkyní dosavadní údajně příliš opatrné politiky Fedu. Senát definitivně potvrdil nominaci Yellenové poměrem hlasů 56 ku 26.

ČTĚTE TAKÉ

Na post šéfa Fedu navrhl současnou viceguvernérku banky americký prezident Barack Obama. Yellenová ve vedení Fedu nahradí současného guvernéra Bena Bernankeho, jehož druhý čtyřletý mandát končí.

Sedmašedesátiletá Yellenová je známa svým zdůrazňováním sociálních aspektů ekonomiky, zejména aktivním bojem za snížení nezaměstnanosti. Ve Fedu má podobně jako Bernanke pověst takzvané "holubice", jak se označují centrální bankéři, kteří v době zpomalující ekonomiky kladou důraz na boj s nezaměstnaností i za cenu přechodného zrychlení inflace. Oproti tomu "jestřábi" spíše zdůrazňují boj s inflací.

Kdo je Janet Yellenová

Yellenová je vdaná za George Akerlofa (73), který získal v roce 2001 Nobelovu cenu za ekonomii. Sám ale prohlásil, že se o ocenění zasloužila i jeho žena.

Zároveň je považována za respektovanou ekonomku. Získala několik ocenění, v roce 2010 například prestižní Cenu Adama Smithe, kterou uděluje Nadace pro ekonomické vzdělávání.

O tom, že by Yellenová mohla nahradit šéfa Fedu Bena Bernankeho (funkční období mu končí v lednu) se spekulovalo již v roce 2009. Ekonomka je spolutvůrkyní programů Fedu, které byly klíčové pro oživení ekonomiky USA po vypuknutí krize v roce 2008.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat