Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V čele americké centrální banky stanula žena. Experti otřes nečekají

Ekonomika

  18:29aktualizováno  18:38
WASHINGTON - Ekonomka Janet Yellenová se pondělním složením přísahy oficiálně stala první ženou v čele americké centrální banky (Fed). Sedmašedesátiletá Yellenová nahradila Bena Bernankeho, jehož osmileté působení ve funkci skončilo v pátek.

Janet Yellenová je historicky první ženou v čele americké centrální banky foto: Reuters

Yellenová složila přísahu v zasedací místnosti Fedu, kde se krátkého ceremoniálu kromě zástupců banky zúčastnil i její manžel George Akerlof, který je nositelem Nobelovy ceny za ekonomii. Funkční období Yellenové skončí 3. února 2018.

Yellenová byla dosud místopředsedkyní Rady guvernérů, tedy Bernankeho zástupkyní. Odborníci předpokládají, že bude pokračovat v kurzu, který její dřívější šéf nastavil.

ČTĚTE K TÉMATU

Bernanke se stal šéfem centrální banky 1. února 2006. Americká ekonomika během jeho působení v čele Fedu prošla nejhorší recesí od velké hospodářské krize ve 30. letech minulého století. Fed byl proto nucen přistoupit k mimořádně uvolněné měnové politice, zahrnující nízké úrokové sazby i rozsáhlé nákupy dluhopisů.

Yellenová přebírá vedení centrální banky v době, kdy Fed začíná nestandardní opatření na podporu hospodářského růstu omezovat. Jejím hlavním úkolem tak bude zajistit hladký ústup od takzvaného kvantitativního uvolňování měnové politiky, v jehož rámci centrální banka pumpuje do ekonomiky nové peníze.

Fed již dříve ohlásil snížení nákupů dluhopisů v úhrnu o 20 miliard dolarů (přes 400 miliard Kč) měsíčně. Stále však bude do ekonomiky prostřednictvím těchto nákupů dávat kolem 65 miliard dolarů měsíčně. Banka navíc podporuje hospodářský růst téměř nulovými úrokovými sazbami.

Bernankeho budoucnost: přednášky, psaní, baseball

Bernanke dnes nastoupil do prestižního washingtonského "think tanku" Brookings Institution, kde bude působit jako expert na ekonomiku a měnovou politiku.

V minulosti Bernanke působil jako profesor na renomované Princetonské univerzitě. Podle dřívějších informací se chce po odchodu z Fedu věnovat psaní a přednáškám na ekonomická témata. Doufá také, že bude mít více času na čtení a sledování baseballových zápasů.

Autoři: ,

Nehubněte do plavek, hubněte pro sebe! Vyhrajte proměnu s KetoDiet
Nehubněte do plavek, hubněte pro sebe! Vyhrajte proměnu s KetoDiet

Hubnutí není jen o tom, jak budete vypadat v plavkách u bazénu. Nadváhu doprovází kromě přebytečných kil také zdravotní problémy. A to je dobrý...

Mohlo by vás zajímat