Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Z Česka zmizely stovky autobazarů, skončí i další. Nemají co nabídnout

Ekonomika

  11:15
PRAHA - Počet autobazarů v Česku se za posledních pět let snížil o 279 na 338. Nejvíce prodejců ubylo v Pardubickém a Olomouckém kraji, naopak v Praze a Středočeském kraji je situace stabilní a počet bazarů i celkový počet prodaných aut zůstává beze změn.
Škoda Favorit v autobazaru.

Škoda Favorit v autobazaru. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Vyplývá to z analýzy Asociace prodejců použitých automobilů - autobazarů (APPAA). Jde o prodejce s kamennou provozovnou a nabídkou alespoň 30 vozidel. Nejvíce autobazarů, přes 250, má v nabídce 30 až 100 vozidel. Více než 500 aut nabízí čtyři prodejci.

DALŠÍ ČTENÍ

Podle předsedy APPAA Petra Přikryla se malé autobazary s maximálně 30 prodávanými vozy potýkají s nedostatečnou nabídkou vozidel, a tím i zákazníků. „Tento začarovaný kruh způsobil, že jen do června letošního roku ukončilo činnost 38 takových prodejců. Očekáváme, že konečný počet autobazarů, které letos skončily nebo skončí se svojí činností, bude až 60,“ uvedl.

Pokles počtu prodejců ojetin by měl pokračovat i v dalších letech. Trh je podle APPAA saturovaný a zákazníci vybírají prodejce s velkou nabídkou a širokou paletou doplňkových služeb. Samoregulace trhu by mohla pomoci vyřešit problematiku stáčení tachometrů, které se odehrává právě v nejmenších autobazarech s nejméně kvalitními vozy, většinou dovezenými.

Nejvíc táhne 6 let stará Octavia

Celkový počet nabízených vozů v autobazarech se pohybuje okolo 41 600. Dalších přibližně 35 tisíc ojetin mají v nabídce prodejci nových vozů v dealerstvích po celém Česku.

Reálný počet prodaných ojetých vozidel se podle APPAA se pohybuje kolem 370 až 400 tisíci ročně. Média někdy uvádějí až 700 tisíc vozů. To je ale podle Přikryla zkreslené. Tyto statistiky vycházejí z počtu převodů vozidel, kdy velké autobazary vykupují vozidla do svého vlastnictví, což znamená vždy jeden administrativní převod navíc.

Nejprodávanějším vozem v autobazarech je Škoda Octavia 2,0 TDI z roku 2010 s nájezdem přibližně 150 tisíc kilometrů. Celkově nejlevnější vozy jsou v jihomoravských autobazarech, především v oblasti Znojemska, kde je také jeden z nejvyšších výskytů nejmenších autobazarů.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Mohlo by vás zajímat