Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Z krotitele pilotů se stal jejich katem

Ekonomika

  10:50
Měl být mužem, který zkrotí vzpurné odboráře, kteří se odmítají dohodnout s managementem prezidenta ČSA Radomíra Lašáka na restrukturalizaci firmy. Místo toho se nedávno jmenovaný předseda dozorčí rady aerolinek Václav Novák stane jejich katem.

Zatímco Lašák chtěl vzít pilotům zhruba třetinu platu výměnou za vlastní hlavu, Novák útočí na celou polovinu výměnou za nic.

Zatímco Lašák vyhlásil snahu snížit provozní náklady o zhruba miliardu korun a avizoval možnou kombinaci vyššího snižování platů výměnou za nižší počet propouštěných a naopak, Novák o možném snížení plánovaného počtu 860 propuštěných zaměstnanců nehovoří.

Z tohoto pohledu je proto až k nevíře, že odborový předák pilotů Filip Gaspar tvrdí: "Nelituji, že jsme nepřistoupili na Lašákovy podmínky." Jenže vyhráno nemá ani Novák.

Zatím totiž jeho vyjednávání s odbory nepřekročilo formu verbální, a od té bývá v ČSA do podepsání nových kolektivních smluv daleko. Vždyť Lašákův management byl po dlouhé době první, který dokázal s odboráři vyjednat alespoň zmrazení platů.

Aby Novák dohody s odboráři skutečně dosáhl, bude muset použít silné argumenty. Nabízí se vystrašit je neutěšenou finanční situací aerolinek a prognózou, že nepřistoupíli na poloviční plat, přijdou zanedlouho o vše.

Aby Novák dosáhl svého, musí se s odboráři dohodnout ještě před oznámením vlády, zda aerolinky privatizuje, či nikoliv. Kdyby se totiž stát rozhodl ponechat si ČSA ve svých rukou, tvrzení o hrozbě brzkého krachu by příliš věrohodné nebylo a odbory by na drastické snížení platů stěží přistoupily.

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...