Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Z letušek ČSA budou arabské princezny. Dostanou nové uniformy

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Aby si letušky mezi sebou v rámci skupiny nezáviděly. Tak by se v nadsázce dal popsat proces „přestrojení“ palubního personálu Českých aerolinií (ČSA). Stevardky asijského spoluvlastníka českého národního dopravce – Korean Air – mají totiž stejnokroje od světového návrháře Gianfranka Ferrého, zatímco jejich české kolegyně nosí uniformy s „podpisem“ OP Prostějov. Teď mají šanci, že by od příštího roku oblékly ošacení navržené známou Blankou Matragi, mimo jiné dvorní tvůrkyní rób arabských princezen.

Stevardky ČSA zatím létají v uniformách OP Prostějov, to letušky Korean Air (vlevo) oblékl věhlasný módní tvůrce Gianfranco Ferré foto: MAFRA – Michal Šula

"Nápad vytvořit zcela nové uniformy vznikl z potřeby ČSA na nové stejnokroje od příštího roku. Ošacení palubního personálu, které bylo vytvořeno v roce 2006, končí totiž životnost. Cílem je mít paletu uniforem nejen pro ČSA, ale i pro další dcery mateřského Českého Aeroholdingu, kde zaměstnanci také používají stejnokroje," vysvětlila LN Michaela Lagronová, mluvčí státního Českého Aeroholdingu, pod nějž kromě ČSA spadá i pražské Letiště Václava Havla.

Nové návrhy tak mají být připraveny třeba pro personál letiště, který je ve VIP saloncích, nebo pro zaměstnance handlingu neboli odbavení zavazadel. Stejnokroje by se pak šily podle aktuální potřeby jednotlivých dceřiných společností ve chvíli, kdy by staré dosloužily.

"Oslovili jsme v poptávkovém řízení čtrnáct předních českých módních tvůrců a nejdále jsme pokročili v jednáních s paní Matragi," doplnila Lagronová.

Blanka Matragi se skleněnými šaty v Obecním domě.

Blanka Matragi se skleněnými šaty v Obecním domě.

Podle informací LN byla mezi oslovenými jména jako Klára Nademlýnská, Taťána Kovaříková, Beata Rajská, Marie Zelená, aktuálně populární mladý tvůrce Jakub Polanka nebo značka Timur et Group.

Někteří designéři odmítli z časových důvodů, jiní se zase nechtěli pouštět do pánských uniforem, které ovšem vzhledem k tomu, že jde o oblečení pro celý aeroholding, převažují. Největší zájem naopak projevila právě Blanka Matragi, která mimochodem navrhla stejnokroje pro policejní a vojenské složky Spojených arabských emirátů.

"V této chvíli se dolaďují podmínky smlouvy a také naše požadavky na uniformy," upřesnila Lagronová s tím, že definitivně se o uniformách rozhodne až někdy koncem února.

ČTĚTE TAKÉ:

„Pokud by z nějakých nepředpokládaných důvodů nakonec k vzájemné dohodě nedošlo, je variantou, že se ušijí nové uniformy podle starých návrhů z OP Prostějov,“ dodala Lagronová.

Návrhy by měla designérka, která žije v Libanonu, začít vytvářet až někdy v únoru. Nyní totiž připravuje velkou autorskou přehlídku. I kdyby si nakonec s aeroholdingem „plácla“, šít stejnokroje letuškám její dílny nebudou. Vyšlo by to příliš draho. Aeroholding by v poptávkovém řízení oslovil místní firmy, které se zabývají šitím uniforem, a vítěz případného tendru by stejnokroje dle návrhů Matragi ušil.

Jde o prestiž, ne o cenu

Proč se vůbec návrhářka, proslulá luxusními toaletami z ručně malovaného hedvábí a s bohatými výšivkami, nechala zlákat zakázkou, která není příliš lukrativní, když by dostala zaplaceno jen za návrhy, a nikoli i za realizaci? Jde s největší pravděpodobností o prestiž a referenci. Ve světě je totiž běžné, že designéři z nejvyšších pater módy spojují svá jména se stejnokroji leteckých společností.

Specializovaný web thedesignair.com, věnující se stylu a designu v aeroliniích, vyhlásil loni desítku nejlepších uniforem světa. Mimochodem vyhrály právě Ferrého Korejky. Hned dvě místa v žebříčku si připsal francouzský návrhář Christian Lacroix. Bronz za uniformy pro China Eastern a deváté místo obsadily jeho stejnokroje pro Air France.

Že top módní tvůrci umí tvořit nadčasově, to dokazuje stříbro pro 40 let staré uniformy z dílny Pierra Balmaina pro Singapore Airlines. Aerolinky je používají dodnes.

Autoři:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...

Mohlo by vás zajímat