Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Z Ostravy se nově bude létat do Itálie. Přibydou i letadla do Londýna

Ekonomika

  16:54aktualizováno  17:13
MOŠNOV (NOVOJIČÍNSKO) - Z Letiště Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově na Novojičínsku bude od 30. října létat pravidelná linka do severní Itálie. Na letiště v Bergamu, které je nedaleko Milána, se bude z Mošnova létat dvakrát týdně, a to ve čtvrtek a neděli.

Ryanair rovněž od podzimu přidá další lety z Mošnova do Londýna, místo třikrát se tam bude létat čtyřikrát týdně. Novinářům to ve čtvrtek v Mošnově oznámili zástupci letiště, společnosti Ryanair, která bude linku provozovat, a Moravskoslezského kraje, jemuž letiště patří.

Dny NATO v Mošnově: k vidění byly nejmodernější stroje i veterány

„Je to destinace, kde je velký zájem ze strany podnikatelů jak italských, tak českých. Na území Moravskoslezského kraje působí mnoho italských firem,“ řekl moravskoslezský hejtman Miroslav Novák (ČSSD). Severní Itálie je podle něj atraktivní i turisticky, například v zimní sezoně díky lyžování. Hejtman řekl, že Ryanair při spuštění linky využije klasických pobídek, jaké mají k dispozici všichni zájemci o provozování leteckých linek, patří mezi ně například výrazné snížení leteckých poplatků.

Důležitá linka

Obchodní a marketingový ředitel Ryanairu Denis Barabas řekl, že pro ostravský region jde o velice důležitou linku, protože letiště v Bergamu je pro Ryanair významným dopravním uzlem. „Je tam 88 linek, které létají z Milána dál. Bude to velice důležité nejen pro byznys, ale i pro turismus jak z Itálie do České republiky, tak pro turisty, kteří létají z České republiky do Itálie,“ řekl Barabas.

Mošnovské Dny NATO: rekord návštěvnosti padl, dorazilo 140 tisíc lidí

Předpokládá, že linka do Bergama by mohla přepravit 45 tisíc pasažérů ročně. Ceny letenek na první lety budou začínat na 549 korunách.

Z mošnovského letiště nyní létají pravidelné linky do Prahy, Paříže, Londýna a Düsseldorfu a sezonní pravidelné charterové lety do přímořských destinací. Od října k nim přibude také pravidelná linka do Dubaje ve Spojených arabských emirátech.

Také do Helsinek a Amsterodamu

Moravskoslezský kraj chce ještě letos spustit také pravidelné linky do Helsinek a Amsterodamu. „Záleží na výsledcích soutěže. Do 15. července mají možnost uchazeči podávat nabídky. Naší ambicí je, aby také od října tyto nové linky byly spuštěny,“ řekl hejtman Novák.

Loni ostravské letiště přepravilo 308 933 cestujících, což bylo o čtyři procenta více než v roce 2014. Přibylo lidí na pravidelných linkách. Letiště je prvním v Česku, na které jezdí (od loňska) pravidelné vlakové spoje. V září se na něm pravidelně konají Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR, které každoročně navštěvují statisíce lidí.

Autor: