Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Z pump zmizí Natural 95. Náhrada bude dražší a může poškodit starší motory

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Zhruba za dva roky zmizí z českých pump nejprodávanější benzin Natural 95, obsahující v ­současné době do pěti procent lihu, a nahradí ho natural s dvojnásobným lihovým podílem. Takzvaný E10 bude však vzhledem k ­vyšší ceně ekologické biosložky o několik desetníků na litr dražší

Ilustrační foto. foto: Shutterstock

Petrolejářům má jeho prodej pomoci splnit Evropskou unií a ­českou legislativou nařízené snížení emisí z dopravy. Ale jak nyní LN potvrdilo ministerstvo financí, žádná daňová úleva se pro toto palivo nechystá.

Benzin E10 tak nebude k mání souběžně s nynějším palivem, nikdo by ho při možnosti volby nekupoval. Jenže český vozový park s průměrným stářím osobních aut kolem 14,5 roku není na palivo s tímto objemem lihu stavěný. E10 může poškodit palivové systémy vozů vyrobených zhruba před patnácti a více lety.

Takových přitom v současnosti jezdí po Česku zhruba 40 procent. Záleží přitom nejen na stáří auta, ale i na značce a typu.

Grafika - Není benzin jako benzin.

Platí, že dodavatelé pohonných hmot musejí do konce roku 2020 zvýšit prodej jiných než fosilních paliv tak, aby emise CO2 z celého objemu na trh uvedených paliv klesly o šest procent oproti stavu v roce 2012. A toho nelze jen současným objemem lihu a prodejem sebekvalitnějšího klasického benzinu a nafty docílit.

Mimo to ale mají i další povinnost – zvýšit podíl všech alternativních paliv. Kromě biopaliv jako líh nebo čistý olej MEŘO také třeba plynu a elektřiny. I­ v­ tom jim má E10 pomoci.

‚Zeleným Benzinám‘ věštili zánik. Teď se derou na české dálnice

Ministerstvo připomnělo, že Brusel v takovém případě žádnou daňovou podporu nedovoluje. „Podle pokynů Evropské komise pro státní podporu v oblasti životního prostředí a energetiky na období 2014–2020 nesmí být podpora poskytována na biopaliva, na než se vztahují povinné dodávky nebo povinné přimíchávání,“ uvedl na dotaz LN Filip Běhal z tiskového oddělení ministerstva.

Pokud Evropská unie své emisní cíle nezmění, což je téměř jisté, Češi se benzinu E10, který už prodávají pumpy i v některých dalších zemích Evropy, nevyhnou. Cena přitom není zásadní komplikace pro řidiče. Odhaduje se, že v­ dnešní situaci by toto palivo bylo dražší zhruba jen o 30 haléřů na litr.

Riziko pro starší motory

Riziko poškození motoru vyšším podílem lihu (zejména při delším provozu s E10) hrozí vozům starším patnácti let. Těch u nás jezdí podle loňské studie testovací společnosti TÜV SÜD Czech zhruba 40 procent ze všech osobních aut.

„Vozy splňující emisní normu Euro 4 a vyšší by neměly mít s­ E10 problém. Platí to z části i ­pro některé vozy s dřívější normou Euro 3,“ říká expert České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu Václav Loula.

Potíže s E10 se však netýkají jen aut, ale vyšší obsah lihu může poškodit například i motory starších sekaček nebo řetězových pil.

Vývoj cen ropy a benzinu.
Čerpací stanice v České republice.

Řešením pro všechny, kterým hrozí vyšším podílem lihu poškození motoru, může být podle odborníků výměna palivového systému nebo přechod na tankování prémiového benzinu Natural 98, který je sice dražší než E10, ale neobsahuje žádnou biosložku. Nákup dražšího paliva by se tak stal jakousi daní za provozování staršího a k životnímu prostředí méně šetrného vozu.

V Česku neexistuje žádný souhrnný přehled značek a typů automobilů, které vyhovují palivu E10. V ­Německu pumpy už tento benzin několik let prodávají (dotovaný výrobci a­souběžně s ­klasickým Super 95) a německý Svaz automobilového průmyslu přehled vyhovujících aut zveřejnil.

Například u značky Škoda uvádí, že všechny modely nezávisle na roku výroby palivu E10 vyhovují. Ovšem kromě modelů Felicie (typ 791, 795 a 797, rok výroby 1995 až 2002), Favorit, Forman, Pick-up (typ 781, 785, 787) a všech modelů, které byly vyrobeny před rokem 1989, tedy včetně „stopětek“ nebo „embéček“.

Autor:

Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery
Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery

dílejte příběh ze života, napište deníček a vyhrajte skvělou sérii knih od Jo Nesba, ve kterých své detektivní schopnosti předvádí sám rozervaný...

Mohlo by vás zajímat