„V Česku bych pohanku přirovnala k rohlíkům nebo pečenému kuřeti, které tady také často jíte. U nás se dává pohanka i na snídani, jí se k obědu i večeři a dělá se z ní i mouka,“ vysvětluje Diana Ziganshina, která v Česku studuje na Karlově Univerzitě. Její rodiče jí dokonce tuto obilovinu pravidelně posílají. A to v množství, které ani sama není schopná sníst. „Ruská pohanka je zkrátka o něčem jiném,“ dodává.
Nyní se ale situace změnila. Pohanka, která je podle listu Vedomosti ukazatelem „hospodářské a sociální situace“ v Ruské federaci, v mnohých obchodech zdražila až o padesát procent, a někde je dokonce k dostání jen na přídělové lístky. Jinde došla úplně. Rusové totiž s pádem rublu vzali obchody doslova útokem a z regálů kromě potravin včetně alkoholu, kterým se obyvatelé zásobují i na několik let dopředu, mizí například i elektronika.
Nepřehlédněte |
O tom, že pohanka patří v Rusku mezi tradiční a stále velmi populární pokrmy, vypráví i stará pověst: Byl jednou jeden král a ten měl krásnou dceru jménem Krupenička. Tu však zajali Tataři a odvezli ji daleko ze země. Vysvobodila ji až stařenka, která královskou dceru proměnila v zrno pohanky. Tak ji přinesla zpět do Ruska a zakopala ji zde do země. Rostlina se ujala a vítr ji poté roznesl po celé zemi.
A pohanka má v ruské kuchyni opravdu velké využití. Lidé si ji dávají k snídani místo ovesné kaše, děti ve školních jídelnách téměř nic jiného neznají. U hlavních chodů se zase hojně využívá jako příloha místo rýže či brambor, pečou se z ní koláče i chleba. Rusové ji prostě milují. Jenže pokračující pád rublu a stoupající inflace způsobují, že tradiční pochutiny je nedostatek.
Pohanková krize na obzoru?
„Rodiče mi vyprávějí, že jsou všude obrovské fronty. Lidé totiž mají zkušenost s krizí před 15 lety. Tehdy ti, kdo měli v bankách nějaké peníze, všechno vybrali a nakoupili potraviny. A podobná situace je i nyní. Moje známá mi vyprávěla, že jeden hypermarket měl tržby 70 milionů za jeden den,“ vypráví Ziganshina.
Rusko přitom patří k největším producentům pohanky na světě. Nyní ale platí známé pořekadlo: kdo dřív přijde, ten dřív mele. „Ceny se mění opravdu rychle. Jednu hodinu nakoupíte za tolik a tolik, druhou už prodavač na cenovku připíše tužkou „plus pět rublů“,“ říká Ziganshina.
Podle oficiálních úřadů pohanka zdražila „jen“ o osm procent. O tom, že situace je plně pod kontrolou, se nervózní Rusy snažil přesvědčit i prezident Vladimir Putin. Přítomným novinářům i celému světu v očekávaném projevu vzkázal, že ruská ekonomika se do dvou let vrátí do normálu, a to „nevyhnutelně“. Jak to udělá a jaké nástroje chce vláda ke stabilizaci a nastartování ekonomiky použít, už ale nezmínil.
Podle internetového listu Gazeta.ru může ale Rusko na neschopnost přiznat si vlastní problémy doplatit. „Bohužel (Putin) neuklidnil všechny: dokonce i při růstu cen ropy na světových trzích rubl během tiskové konference klesal,“ citovala server ČTK. „Sotva však valuty v bankách či pohanku v obchodech skupují výlučně odpůrci režimu - a to pád rublu i chaotické vykupování zboží bývá známkou krize důvěry lidí ve stát, jak řadových občanů, tak firem,“ poznamenal list Gazeta.ru.