Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Drahá vejce? Řetězce zneužily situace, říká Bendl

Ekonomika

  16:50aktualizováno  17:24
BRUSEL - Obchodní řetězce podle ministra zemědělství Petra Bendla (ODS) trochu zneužily spor o dovoz vajec z polských chovů s menšími klecemi, které nejsou od letoška povolené.

Petr Bendl převzal ministerstvo zemědělství. foto: ČTK

Vyšponované ceny vajec zřejmě podle něj do Velikonoc klesat nebudou, časem by se ale prý měly "zklidnit". Vejce v Česku od začátku letošního roku podražila i o více než sto procent.

ČTĚTE TAKÉ:

"Až lidé přestanou nakupovat vejce po desítkách plat a chvilku si naopak počkají, pak věřím, že ta cena spadne," uvedl Bendl po jednání s kolegy ze zemí EU v Bruselu. "Trh reaguje na poptávku. Myslím si, že řetězce trochu zneužily té situace, která u nás je, a tu cenu... zvedly," podotkl Bendl.

Ministr se tak postavil na stranu zemědělců ve sporu s obchodníky o to, kdo na prudkém růstu cen vajec víc vydělává. Zatímco podle zemědělců někteří obchodníci zneužili paniky v souvislosti s nedostatkem vajec na trhu a neúměrně zvýšili své marže, tak obchodní řetězce oponují, že hlavním důvodem nebývalého růstu cen vajec jsou vyšší nákupní ceny.

Obchodníci se brání: situace zneužívají hlavně zemědělci

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) Zdeněk Juračka slova o vysokých maržích odmítá a vinu svaluje na zemědělce. Obchodníci podle něj nyní nakupují vejce za více než čtyři koruny, výrobní cena se ještě nedávno pohybovala kolem jedné koruny.

Například obchodní řetězec Interspar nyní deset vajec prodává za 49,9 koruny. "Každý si tak může spočítat, jaká je naše marže," uvedl viceprezident pro obchod SOCR a ředitel obchodního řetězce Interspar Martin Ditmar. Za poslední dva měsíce obchodníci u vajec podle něj evidují už čtvrtou nebo pátou vlnu zdražení.

"Cena, za kterou nakupujeme vejce od dodavatelů, vzrostla od ledna o zhruba 90 procent a ve srovnání s prosincem jde dokonce o téměř stoprocentní nárůst," uvedla mluvčí obchodního řetězce Albert Judita Urbánková, podle které se aktuální nákupní cena balení deseti kusů vajec velikosti M (bez započtení DPH) už blíží 40 korunám. "Tato balení vajec prodáváme nyní v prodejnách Albert za 49,90 koruny," dodala.

.

Anketa

Omezujete nákup vajíček vzhledem k jejich vyšší ceně?

Ano, kupuji jich méně. 142
Ne, kupuji jich jako obvykle. 57
Jezdím nakupovat vajíčka do sousedních zemí. 33

Od ledna v EU platí nová pravidla týkající se velikosti klecí pro nosnice. Ačkoli státy EU měly na přizpůsobení se mnoho let, v některých k tomu drůbežáři nepřistoupili. Týká se to právě i Polska. Z něho už letos české úřady zabránily dovézt kolem 3,5 milionu vajec kvůli tomu, že pocházely z už nepovolených menších klecí.

'České drůbežárny likvidovat nenechám'

"Musí ty klece přizpůsobit... A do té doby my nemůžeme než ochraňovat naše drůbežáře a nedovolit sem pouštět vejce, která nejsou z těch obohacených klecí," zdůraznil Bendl na adresu Polska.

"Naše drůbežáře jsme přinutili k investicím, nebo Evropa je přinutila k investicím, které oni musí zahrnout do svých nákladů. S tím se nedá nic dělat. Já kdybych sem pustil vejce, která nejsou této investici podrobena, tak bych tím ještě likvidovat náš drůbežářský průmysl," podotkl ministr.

Podle něj nicméně doposud zadržené množství polských vajec představuje jen asi půldenní spotřebu ČR za rok. "To určitě není důvod, aby se zdražovala vejce v České republice," dodal na závěr.

Bendl se také na okraj jednání sešel k bilaterální schůzce se svým polským kolegou kvůli problémům ohledně používání technické soli v potravinách.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Polského ministra žádal o sdílení aktuálních informací. Řešení situace je podle něj nezbytné pro obě strany. "Je tady tlak na to zastavovat polské zboží obecně," řekl Bendl. Dodal, že to by nebylo dobré ani pro Poláky, ani pro Českou republiku.

Autoři: ,

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Mohlo by vás zajímat