Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Volání na linky 900 už vás o tisíce neokradou, tvrdí expertka

Ekonomika

  12:05aktualizováno  12:06
PRAHA - Je to běžná situace. Narazíte na zajímavý inzerát, který slibuje zajištění práce a nabádá k zavolání na telefonní číslo začínající číslicemi 90. Čeká vás ale nemilé překvapení. Nejen, že během několikaminutového hovoru novou práci nezískáte, ale ještě vám přijde vysoký účet.
Smartphone (ilustrační foto)

Smartphone (ilustrační foto) foto: Shutterstock

„Pokud  hovor trvá více než například deset minut, může se výše účtu vyšplhat až na tisíc korun a více,“ varuje mediální zástupkyně Asociace provozovatelů mobilních sítí Jana Macková.

Podvodníci, kteří se pomocí speciálních linek snaží z lidí vylákat horentní sumy, to teď ale mají o něco těžší. Tuzemští mobilní operátoři začali od října uvádět u placených linek o nebankovních finančních službách a nabídkách zaměstnání povinně informaci o ceně telefonního hovoru.

Lidovky.cz: Jak nové opatření v praxi vypadá?
V praxi to znamená, že pokud spotřebitel zavolá na takové prémiové číslo, uslyší před začátkem hovoru hlášku, že cena daného hovoru je XY korun za minutu. Pokud tedy dopředu nevěděl, že se jedná o placenou linku, bude mít dostatek času hovor ukončit, aniž by mu byl tento hovor účtován dle prémiové sazby.

Lidovky.cz: U kterých linek to bude takhle fungovat?
Tato povinnost se týká prémiových linek, prostřednictvím kterých jsou poskytovány informace o nabídce práce a finančních službách od nebankovních institucí.

Lidovky.cz: Co vedlo asociaci k tomuto kroku?
V posledních měsících jsme zaznamenali případy, kdy lidé hledali zaměstnání a narazili na inzerát, který sliboval zajištění práce a vyzýval k zavolání na číslo začínající číslicemi 90. Takový hovor pak trval i několik minut, ale novou práci ani informace o ní lidem neposkytl. U těchto inzerátů však nebyla uvedena cena volání, takže lidé byli nemile překvapeni, když jim bylo za tento hovor účtováno několik stovek až tisíc korun. Kdyby dopředu znali cenu hovoru, většina z nich bych na takový inzerát vůbec nereagovala.

Lidovky.cz: Jak vysoké jsou částky vlastně mohou lidé na speciálních linkách provolat?
Ceny za volání na audiotexové linky se pohybují od šesti korun až do 95 korun za minutu. Pokud tedy hovor trvá více než například deset minut, může se výše účtu vyšplhat až na tisíc korun a více.

Lidovky.cz: Lidé ale měli možnost se bránit. Cena hovoru u speciálních linek je vyjádřena čtvrtou a pátou číslicí audiotexového čísla.
Většina lidí ví, že čísla začínající číslicemi 90 jsou prémiová a volání na ně je dražší než hovory na běžná telefonní čísla. Že lze podle čísla poznat, na kolik volání na takové číslo přijde, podle mě ale hodně lidí neví. O ceně služby jsou zákazníky povinni informovat primárně poskytovatelé audiotexových služeb. Asociace provozovatelů mobilních sítí dlouhodobě komunikuje směrem k široké veřejnosti informace o využívání audiotexových služeb, a to zejména prostřednictvím webových stránek www.platmobilem.cz a pravidelně aktualizovaného Kodexu Audiotexových služeb. Základní informace o této službě mohou zákazníci nalézt také na webových stránkách jednotlivých operátorů. V případě, že zákazník nemá zájem audiotexové služby využívat, může svého operátora požádat o blokaci této služby.

Lidovky.cz: Nové opatření platí od začátku října, máte už k dispozici nějaké výsledky?
Zatím je velmi brzo cokoliv hodnotit, nicméně od tohoto opatření si slibujeme výrazné snížení počtu reklamací zákazníků, kteří neznali cenu hovoru před jeho uskutečněním.

Lidovky.cz: Plánujete varování rozšířit i na další linky?
V současné době Asociace provozovatelů mobilních sítí neplánuje rozšíření této povinnosti na další typ prémiových linek, avšak v případě, že by se vyskytly nějaké stížnosti ze strany spotřebitelů i na jiné linky, nevylučujeme, že bychom povinnost zavedli i u nich. Snažíme se předejít situacím, kdy spotřebitel není dostatečně informován o ceně služby, a proto asociace spolu s ICT Unií trh prémiových linek průběžně monitoruje. 

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat