Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zahraničními vlastníky českých firem jsou nejčastěji Slováci. Mají přes 14 tisíc tuzemských podniků

Ekonomika

  10:53
PRAHA - Slovenští podnikatelé, kteří se loni poprvé v historii stali nejčastějšími zahraničními vlastníky českých firem, letos svoje vedení dále posilují. Další příčky patří Rusům, Ukrajincům a Němcům. Vyplývá to z analýzy poradenské firmy Bisnode A Dun & Bradstreet Company, která se zabývá poskytováním informací o firmách.

Partneři skupiny Penta. Zleva Jozef Oravkin, Eduard Maták, Marek Dospiva, Iain Child, Jaroslav Haščák foto: Penta

ZVĚŘINA: Nejistá sezona. Kellnerova PPF hraje první housle v mnoha strategických oborech

Slováci do svých portfolií od loňského jara zařadili dalších 368 českých firem a celkem jich ovládají 14 316. 

„Expanze na český trh je pro naše východní sousedy logických krokem. Důležitou roli hraje společná minulost obou států, téměř nulová jazyková bariéra a teritoriální blízkost,“ uvedla analytička Bisnode A Dun & Bradstreet Company Petra Štěpánová. Počet ruských a německých firem meziročně klesal, zatímco počet firem s ukrajinskými majiteli stagnoval.

Mezi první dvacítkou nejčastějších zahraničních vlastníků výrazněji také rostl počet společností s maďarským kapitálem (o 4,4 procenta). Naopak, v absolutních hodnotách ubývaly společnosti s majiteli z Ruska (-691), Německa (-304) a Velké Británie (-205). Z relativního pohledu Bisnode zaznamenala největší úbytek v případě Kazachstánu (o 5,88 procenta), Běloruska (o 5,83 procenta), Číny (o 5,78 procenta), Nizozemska (o 5,75 procenta) a Ruska (o 5,15 procenta).

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!