Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zájem o obytné vozy v době pandemie se ztrojnásobil. Auta se stala jednou z mála možností cestování

Ekonomika

  11:50
Praha - Prodej obytných vozů se v posledním roce zhruba ztrojnásobil. Obytná auta se v době pandemie stala jednou z mála možností, jak lze cestovat. Roste zájem o obytné vestavby do dodávek i o velké obytné vozy nad 3,5 tuny. Vyplývá to z informací prodejců.

ilustrační snímek foto: BlueRent Praha

Průvodce obytňáky pro začátečníky: dělníci karavaningu jsou alkovny. Nabízí nejvíce vnitřního prostoru

Omezení možností cestování a restrikce v době koronaviru způsobují, že se do koupě obytného vozu pouští i lidé, kteří nikdy dřív o tomto stylu trávení volného času neuvažovali. Z celkového počtu nových majitelů jich je podle Asociace kempování a karavaningu 80 procent.

Největší meziroční nárůsty objednávek v portfoliu značky Volkswagen Užitkové vozy loni zaznamenaly kempovací modely California 6.1 a Grand California s délkou 6,1 respektive 6,8 metru. „Počet objednaných vozů Grand California vzrostl mezi lety 2019 a 2020 o 63 procent. 

Polointegrovaný obytný vůz. Kabina z dodávky spojená s nástavbou od...
VANTourer - německý výrobce vměstnal do dodávky malou garsonku.

U modelu California T6.1, který byl loni v rámci oslav sedmdesátin Transporteru nabízen také v akční verzi 70 let Bulli, to bylo o 328 procent. Tento trend pokračuje i v letošním roce,“ uvedl ředitel zastoupení v ČR Jakub Šebesta. Vedle Californie odvozené od Transporteru značka nabízí menší Caddy i větší Crafter.

Většina zákazníků se podle Pavly Skolil z prodejny FC Morello CZ spokojí s menšími vozy, ale stále větší zájem je o prostornější a vybavenější vozidla nad 3,5 tuny „Kdo jednou vyzkouší obytné vozy, které mají dostatek obytného a úložného prostoru, těžko se v budoucnu spokojí s malým vozem, kde se pak o to více cítí stísněně a má problém na delších cestách uložit zavazadla a vybavení pro volný čas. 

Poptávka po vozech nad 3,5 tuny u nás meziročně vzrostla o 250 procent,“ uvedla. Vedle většího prostoru s dostatečně velkým kuchyňským koutem a stolem se sedačkami tito zákazníci vyžadují i dostatek prostoru pro uložení zahradního nábytku, skútrů, lyží nebo kol. Do některých vozů se vejde dokonce i malý osobní automobil.“.

Karavanisté pomáhají. Obytná auta budou sloužit jako základna pro hasiče či zdravotníky. Zdarma

Toyota již druhým rokem nabízí obytné vestavby do svého modelu Proace Verso Nomad. Vestavba je vyjímatelná a vůz je tak možné využívat i pro běžný provoz, navíc se dá použít téměř v jakékoliv výbavě a uspořádání auta. „O vestavby byl v posledních měsících velký zájem, vybavili jsme jí řádově desítky vozů. Letos s dalším létem ovlivněným koronavirem očekáváme, že zájem dál poroste,“ uvedla mluvčí Toyota a Lexus ČR Jitka Jechová.

Ceny obytných vozů se většinou pohybují mezi jedním až 1,5 milionu korun. U karavanů je to v průměru kolem půl milionu korun.

Velký zájem je i o půjčování. Podle asociace vzrostl za zimu zhruba o 50 procent. Ne všechny půjčovny ale v zimě fungují. Obytné vozy a karavany si nejčastěji lidí půjčují na víkendy, případně prodloužené víkendy. Cena pronájmu obytného vozu je okolo 2000 korun za den, u přívěsu zhruba poloviční.

Autor:

Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz
Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz

Řekněme si to na rovinu – za plenky pro ty naše miláčky vydáme za rok z peněženky víc než dříve za kabelky. Zvlášť, když pro ně chceme ty nejlepší...