Neděle 27. listopadu 2022, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zájem českých turistů o Tunisko spadl až o 100 procent. Radši volí i krachující Řecko

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Většina Čechů z Tuniska po pátečním útoku neodjela. Další turisté už tam ale nechtějí. Cestovní kanceláře hlásí, že prodej zájezdů do Tuniska se v podstatě zastavil, byť tamní politici přijali nová bezpečnostní opatření a zrušili nepopulární odletovou taxu.

Tuniské pobřeží, blízko něhož došlo k teroristickým útokům. foto: Reuters

Minulý týden pobývalo v severoafrické zemi zhruba tři a půl tisíce Čechů. Po páteční střelbě v letovisku Súsa zájem o zájezdy do Tuniska opadl. A to dramaticky.

„O Tunisko je v současné době minimální zájem. Od pátečního útoku evidujeme na tuto zemi pouze dotazy, konečná rezervace zájezdu bývá do jiné destinace,“ popisuje Eva Němečková z cestovní kanceláře Firo-tour.

Tohle je útok na turisty. Na Tunisko bude mít strašlivý dopad, říká zástupce cestovek

U dalších prodejců je rozdíl oproti poptávce v minulém týdnu podobný. Portál Dovolena.cz přiznává propad zájmu o 95 procent, eTravel ze skupiny Fischer pak mluví o 80 procentech.

Cestovní agentury tvrdí, že prodeje zájezdů celkově neklesly – i proto, že je začátek léta a řada lidí si místo pro svoji dovolenou teprve vybírá. Turisté zároveň místo Tuniska volí jiné země, u nichž šel zájem nahoru.

„U Řecka se prodej nových zájezdů navýšil zhruba o deset procent oproti normálu. Klienti jej často volí jako alternativu za Tunisko,“ vysvětluje Eva Němečková z Firo-tour.

Euro v hotovosti

Na první pohled se vyšší počet cest do země zmítané politickou nejistotou kvůli hrozícímu státnímu bankrotu může jevit jako překvapivý. V Řecku je třeba velmi obtížné vybrat peníze z bankomatů, vyloučené nejsou ani občanské nepokoje.

Ovšem lidé cestující s dostatkem eur v hotovosti se setkají s vřelým přijetím hoteliérů a velkým zájmem obchodníků, kteří budou pravděpodobně ochotní prodávat levněji, aby se dostali k hotovým penězům.

Navštivte Akropolis.

„Věřím, že tamní vláda udělá vše pro to, aby turistům pobyt zpříjemnila a současná situace na ně nedopadla. Pokud bude v zemi nedostatek eur a bude hrozit zavedení paralelní měny a inflace, dopad na ceny v eurech může být opačný. Tedy: bude vysoká poptávka po eurech a sníží se ceny v této měně,“ uvedl v pondělním rozhovoru pro Lidovky.cz ekonom Jan Bureš.

Teror v Tunisku zvýšil zájem i o další tradiční dovolenkové země.

„Vzhledem k tomu, že je Tunisko levnou destinací, alternativou pro klienty jsou levnější hotely v destinacích Bulharsko a Turecko. Zároveň se zvýšil zájem i o Chorvatsko a Itálii,“ uvedla Simona Fischerová z prodejního portálu eTravel. 

Autor: