Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zájem českých turistů o Tunisko spadl až o 100 procent. Radši volí i krachující Řecko

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Většina Čechů z Tuniska po pátečním útoku neodjela. Další turisté už tam ale nechtějí. Cestovní kanceláře hlásí, že prodej zájezdů do Tuniska se v podstatě zastavil, byť tamní politici přijali nová bezpečnostní opatření a zrušili nepopulární odletovou taxu.

Tuniské pobřeží, blízko něhož došlo k teroristickým útokům. foto: Reuters

Minulý týden pobývalo v severoafrické zemi zhruba tři a půl tisíce Čechů. Po páteční střelbě v letovisku Súsa zájem o zájezdy do Tuniska opadl. A to dramaticky.

„O Tunisko je v současné době minimální zájem. Od pátečního útoku evidujeme na tuto zemi pouze dotazy, konečná rezervace zájezdu bývá do jiné destinace,“ popisuje Eva Němečková z cestovní kanceláře Firo-tour.

U dalších prodejců je rozdíl oproti poptávce v minulém týdnu podobný. Portál Dovolena.cz přiznává propad zájmu o 95 procent, eTravel ze skupiny Fischer pak mluví o 80 procentech.

Cestovní agentury tvrdí, že prodeje zájezdů celkově neklesly – i proto, že je začátek léta a řada lidí si místo pro svoji dovolenou teprve vybírá. Turisté zároveň místo Tuniska volí jiné země, u nichž šel zájem nahoru.

„U Řecka se prodej nových zájezdů navýšil zhruba o deset procent oproti normálu. Klienti jej často volí jako alternativu za Tunisko,“ vysvětluje Eva Němečková z Firo-tour.

Euro v hotovosti

Na první pohled se vyšší počet cest do země zmítané politickou nejistotou kvůli hrozícímu státnímu bankrotu může jevit jako překvapivý. V Řecku je třeba velmi obtížné vybrat peníze z bankomatů, vyloučené nejsou ani občanské nepokoje.

Ovšem lidé cestující s dostatkem eur v hotovosti se setkají s vřelým přijetím hoteliérů a velkým zájmem obchodníků, kteří budou pravděpodobně ochotní prodávat levněji, aby se dostali k hotovým penězům.

Navštivte Akropolis.

„Věřím, že tamní vláda udělá vše pro to, aby turistům pobyt zpříjemnila a současná situace na ně nedopadla. Pokud bude v zemi nedostatek eur a bude hrozit zavedení paralelní měny a inflace, dopad na ceny v eurech může být opačný. Tedy: bude vysoká poptávka po eurech a sníží se ceny v této měně,“ uvedl v pondělním rozhovoru pro Lidovky.cz ekonom Jan Bureš.

Teror v Tunisku zvýšil zájem i o další tradiční dovolenkové země.

„Vzhledem k tomu, že je Tunisko levnou destinací, alternativou pro klienty jsou levnější hotely v destinacích Bulharsko a Turecko. Zároveň se zvýšil zájem i o Chorvatsko a Itálii,“ uvedla Simona Fischerová z prodejního portálu eTravel. 

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Otestujte flexibilní sušák na prádlo, na který hravě pověsíte povlečení i ubrus
Otestujte flexibilní sušák na prádlo, na který hravě pověsíte povlečení i ubrus

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy, na kterém snadno usušíte ložní prádlo i oblečení...