Neděle 9. května 2021svátek má Ctibor 4 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Omezení pohybu snížilo dopravu na českých dálnicích, ubylo i nehod a obětí

Policie kvůli zakázanému pohybu mezi okresy kontroluje řidiče na sjezdu z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie kvůli zakázanému pohybu mezi okresy kontroluje řidiče na sjezdu z... | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Provoz na tuzemských dálnicích v první den po zavedení zákazu přejezdů mezi okresy, který platí od začátku března po dobu tří týdnů, klesl zhruba o 15 procent. Výrazněji ubylo také dopravních nehod, kterých se v minulém týdnu stalo asi o 30 procent méně než o týden dříve. Vyplývá to z údajů Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a policie.

Po zavedení prvních velkých protikoronavirových omezení loni v březnu provoz klesl i více než o třetinu, nyní je však doprava po celou dobu pandemie nižší. Celkově doprava během posledního víkendu oproti předkrizovému stavu klesla zhruba o polovinu.

Policejní kontroly na pražském Zličíně.
Policejní kontroly na pražském Zličíně.

Podle porovnání ŘSD z předchozího pondělí 1. března s prvním dnem posledního únorového týdne se v první den zákazu přejezdů mezi okresy projevovaly nové restrikce na pěti vybraných dálničních úsecích postupně. 

Zatímco krátce po půlnoci byla intenzita dopravy na většině sledovaných úseků srovnatelná nebo místy i vyšší než ve stejné období před týdnem, během dne už byly rozdíly postupně výraznější. Večer kolem 20. hodiny už na některých úsecích provoz ve srovnání s posledním únorovým pondělkem klesal až o pětinu. Největší rozdíly byly na dálnici D1.

O něco rychleji se omezení projevily v policejních statistikách nehodovosti na silnicích. Policie v uplynulém týdnu řešila zhruba o 30 procent méně incidentů než v posledním únorovém týdnu, kdy zpřísněné restrikce ještě neplatily. S tím se snížil i počet obětí dopravních nehod, a to o tři na devět.

ŘSD dále porovnalo intenzitu provozu na dálnicích během uplynulého víkendu s prvním březnových víkendem 2019, tedy rok před pandemií. Na úsecích D1 byl nyní provoz v průměru zhruba o polovinu nižší. Na úsecích plzeňské dálnice D5 pak během odpoledne dokonce až o více než 70 procent slabší.

Vláda od začátku března na tři týdny výrazně omezila pohyb osob. Pro cesty do zaměstnání mimo okres je nyní potřeba například potvrzení zaměstnavatele, pro cesty k lékaři či na úřady mimo okres pak čestné prohlášení nebo formulář s místem, časem a cílem cesty.

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Jste národ rasistů, psali mi Skotové. Hladký o bláznu Trpišovském i Šuralovi

Václav Hladký sleduje z brány hru Salfordu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Gólman Václav Hladký není prototypem klasického fotbalisty. Místo pozápasového piva si spíš vychutná kvalitní kávu....

Kellnera mrzel boj o Prazdroj, Japonci ho drsně přeplatili, říká Dostálek z PPF

František Dostálek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prakticky od počátku nahlížel auditor a zakladatel české pobočky poradenské firmy KPMG František Dostálek do účetních...