Neděle 20. června 2021svátek má Květa 17 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Zakázka temnější než ropa. Státní firma žádala neexistující sazbu DPH

Zásobníky firmy Mero. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zásobníky firmy Mero. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Státní firma MERO je už třiadvacet let jediným českým přepravcem ropy, ročně protočí zhruba půl miliardy korun. U tak zkušeného hráče zarazí, že si dodnes nevšiml, jakou má vlastně právní formu. Alespoň to tak vypadalo podle zadávací dokumentace k tendru na právní služby, kde se velká státní akciovka označila za příspěvkovou organizaci.

Poté, co LN firmu s dotazy na nedostatky v zadávací dokumentaci oslovily, MERO zakázku zrušilo. Státní firma krok zdůvodňuje tím, že uchazeči zadání špatně pochopili. Svoji vinu odmítá.

Zarážejících nedostatků bylo v dokumentech k zakázce mnohem víc, k nejočividnějším patřil třeba požadavek, aby zájemci o smlouvu připočítali ke své nabídkové ceně dvacetiprocentní DPH. Žádná takový sazba v České republice neexistuje.

Na chyby navíc museli firmu upozornit až uchazeči, sama si nevšimla. Zakázku na právní služby MERO vypsalo na konci loňského roku, celkem v ní šlo o šestnáct milionů korun. Kancelář, která soutěž měla vyhrát by správci ropovodů poskytovala všeobecné právní poradenství a zpracovávat agendu k veškerým veřejným zakázkám.

S těmi společnost zjevně pomoct potřebuje, přestože by v nich měla být kovaná - v současné chvíli jich má dvacet v běhu, v největší z nich pak rozhoduje až o 70 milionech korun.

Chyby v dokumentaci vytvořili v průběhu tendru chaos, uchazeči netušili, co z toho myslí MERO vážně. Jeden z nich se například dotazoval, jestli má připravit variantní nabídku, protože chce státní akciovka vědět, jak by to vypadalo, kdyby byla příspěvkovou organizací. Vysvětlení garantky zakázky Gabriely Smetákové bylo šalamounské, ale mnoho světla nepřineslo.

Státní firma MERO.

Státní firma MERO.

„Naše společnost samozřejmě není klasickou státní příspěvkovou organizací ve smyslu zákona, ale disponuje majetkem státu, proto jsme to vložili do zadávací dokumentace, neboť veškeré zisky společnosti jsou veřejnými financemi,“ odpověděla.

A o zisk právě jde. Primárním úkolem příspěvkových organizací není generování zisku, typicky to jsou knihovny, divadla nebo diagnostické ústavy. Od přepravce ropy se naopak výdělečná činnost očekává. Za rok 2015 MERO vydělalo na skladování a přepravě ropy téměř dvě miliardy. Do škatulky příspěvkové organizace by se tedy nevešlo.

Podobně svérázně jako s právní formou se firma vypořádala i s neexistující sazbou DPH, fiktivní číslovku odstranila až po třech týdnech od vyvěšení a správnou výši DPH do opraveného dokumentu už neuvedla.

Změny na poslední chvíli

Další velký otazník představovala cena, která přitom byla polovičním kritériem, podle něhož se mělo rozhodnout o vítězi.

„Zarazilo nás, že jsme měli zpracovat ujednání o překročení nabídkové ceny, ale zároveň v zadávací dokumentaci uváděli, že se její překročení nepřipouští,“ řekl LN zástupce advokátní kanceláře, která se do tendru přihlásila.

Chaos vyvrcholil týden před ukončením příjmu nabídek. MERO změnilo část dokumentace týkající se hodnocení. Původně se společnost chtěla rozhodovat podle věcí, které zákon vylučuje. Na poslední chvíli tak podmínky změnila a prodloužila příjem nabídek o dva týdny. I přes administrativní bariéru se do tendru přihlásilo sedm velkých advokátních kanceláří a přesně stejný počet dotazů s prosbou o vysvětlení nesmyslných požadavků směřoval zpátky do firmy MERO.

Nestandardní vedení zakázky pokračovalo i během otevírání obálek s nabídkami. Tam Smetáková oznámila, že si ještě uchazeče pozve na individuální doptávací schůzky, a to ještě předtím, než se vůbec s obsahem obálek seznámila.

Od přihlášených právníků očekává, že vysvětlí například to, jestli nabídnutá cena pokrývá služby na rok nebo na čtyři roky. Což by nebylo nutné, kdyby to ze zadávací dokumentace jasně vyplývalo. „Takový postup nás překvapil. S tím se běžně nesetkáváme,“ řekl LN jeden z účastníků tendru.

Přestože MERO zpracovalo nekvalitní a protiprávní zadání zakázky, její zrušení dává za vinu uchazečům, kteří ho prý nepochopili. „Společnost vnímá různící se pochopení zadání ze strany uchazečů, stejně jako okolnosti, které vznikly až v průběhu zadávacího řízení a které společnost nezpůsobila, jako důvody, které znemožňují, aby v zakázce pokračovala,“ vysvětluje Smetáková.

Změnu zadání, kterým odstranila protiprávní postup pro výběr vítěze, garantka obhajuje jako pouhé „zpřesnění“. Právní experti se však shodují na tom, že zpracování zakázky bylo neprofesionální. „Musím se zamyslet nad tím, zda jsou vůbec kompetentní k tomu, aby nabídky hodnotili.“ řekl jeden z uchazečů.

Podle informací LN měla zakázku vyhrát advokátní kancelář exministra spravedlnosti Pavla Němce. Jeho nabídka byla vůbec nejnižší, nedosahovala ani částky pěti milionů korun. LN o předpokládaném vítězi informovaly v sobotu 18. března. Dva dny nato MERO informovalo o zrušení celé zakázky. „Ke zrušení nás vedly čistě vnější důvody,“ konstatovala Smetáková.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!