Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zakázka za tři miliardy: Češi postaví cementárnu ve Vietnamu

Ekonomika

  9:30
PRAHA - Zakázku v hodnotě téměř tří miliard korun ve Vietnamu definitivně získalo konsorcium vedené českou inženýrskou společností Inekon Group. České firmy postaví necelých sto kilometrů jižně od Hanoje cementárnu s kapacitou 1,1 milionu tun ročně.

Po mnoha odkladech začnou české firmy pracovat na třímiliardové zakázce ve Vietnamu foto: Inekon

Jedná se o jednu z největších zakázek na dodávku investičních celků, kterou letos české firmy získaly. Objemem vyšší je například zakázka na výstavbu závodu na výrobu metanolu v ruském Nižním Tagilu za 200 milionů eur (pět miliard korun), kterou letos získala brněnská společnost Alta, nebo výstavba elektrárny a uhelného dolu v Turecku za 440 milionů eur, kterou zajistí společnosti Vítkovice Power Engineering, BTG Energy a Ferrit.

Smlouvu o výstavbě cementárny uzavřel Inekon Group již v srpnu 2006. Jenže vietnamský investor měl dlouho potíže sehnat potřebný kapitál. Jakmile se tento problém vyřešil, objevil se nový – přislíbené financování projektu loni odvolala Česká exportní banka.

Řešení se našlo letos, kdy poskytnutí úvěru nabídla PPF banka. "Vietnam pro nás není neznámou zemí, skupina PPF již v této zemi působí. Důležitou roli sehrála také politická podpora pro tento projekt," uvedl k účasti PPF banky její generální ředitel Petr Milev.

Český export do Vietnamu se zdvojnásobí

Vietnam má nyní vzhledem k rozsáhlé výstavbě silnic, bytů a průmyslových areálů vysokou spotřebu cementu, kterou tamní výrobní závody nestíhají pokrýt. Část stavebních hmot tudíž musí dovážet ze zahraničí, například z Thajska.

Členem sdružení, které cementárnu postaví, je přerovská společnost PSP Engineering Přerov, která vyrobí pece, mlýny a další strojní zařízení. Elektrozařízení a řídicí systémy dodá Siemens Engineering, stavební část zajistí zlínská společnost PSG-International.

Zakázka přispěje mimo jiné i ke snížení českého deficitu při obchodování s Vietnamem. "Po dobu výstavby cementárny se český export do této země zdvojnásobí," zmínil generální ředitel Inekon Group Josef Hušek.

Financování oddaluje zakázky

O zakázky v zemích Asie a severní Afriky Inekon Group nemá nouzi. Podepsal již smlouvy o podobném rozsahu na výstavbu cementáren v Egyptě, Maroku a Sýrii. Tyto projekty se však zatím opožďují vinou problémů s financováním v souvislosti s globální ekonomickou krizí i vinou administrativních průtahů.

Rok 2010 v obrazech

Dalším oborem, ve kterém Inekon Group aktivně působí, jsou dodávky pro veřejnou dopravu. "V současné době řešíme kontrakt na modernizaci lokomotiv v Sýrii.

Máme také rozpracovaný kontrakt na dodávku tramvají pro Manilu ve výši zhruba 200 milionů eur, což je pokračování českých dodávek z devadesátých let," zmínil Hušek. Inekon též dodává investiční celky pro obory energetiky, vodárenství a potravinářského průmyslu.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNIK ÚDRŽBY (až 35000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Mohlo by vás zajímat