Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zakázka za tři miliardy: Češi postaví cementárnu ve Vietnamu

Ekonomika

  9:30
PRAHA - Zakázku v hodnotě téměř tří miliard korun ve Vietnamu definitivně získalo konsorcium vedené českou inženýrskou společností Inekon Group. České firmy postaví necelých sto kilometrů jižně od Hanoje cementárnu s kapacitou 1,1 milionu tun ročně.

Po mnoha odkladech začnou české firmy pracovat na třímiliardové zakázce ve Vietnamu foto: Inekon

Jedná se o jednu z největších zakázek na dodávku investičních celků, kterou letos české firmy získaly. Objemem vyšší je například zakázka na výstavbu závodu na výrobu metanolu v ruském Nižním Tagilu za 200 milionů eur (pět miliard korun), kterou letos získala brněnská společnost Alta, nebo výstavba elektrárny a uhelného dolu v Turecku za 440 milionů eur, kterou zajistí společnosti Vítkovice Power Engineering, BTG Energy a Ferrit.

Smlouvu o výstavbě cementárny uzavřel Inekon Group již v srpnu 2006. Jenže vietnamský investor měl dlouho potíže sehnat potřebný kapitál. Jakmile se tento problém vyřešil, objevil se nový – přislíbené financování projektu loni odvolala Česká exportní banka.

Řešení se našlo letos, kdy poskytnutí úvěru nabídla PPF banka. "Vietnam pro nás není neznámou zemí, skupina PPF již v této zemi působí. Důležitou roli sehrála také politická podpora pro tento projekt," uvedl k účasti PPF banky její generální ředitel Petr Milev.

Český export do Vietnamu se zdvojnásobí

Vietnam má nyní vzhledem k rozsáhlé výstavbě silnic, bytů a průmyslových areálů vysokou spotřebu cementu, kterou tamní výrobní závody nestíhají pokrýt. Část stavebních hmot tudíž musí dovážet ze zahraničí, například z Thajska.

Členem sdružení, které cementárnu postaví, je přerovská společnost PSP Engineering Přerov, která vyrobí pece, mlýny a další strojní zařízení. Elektrozařízení a řídicí systémy dodá Siemens Engineering, stavební část zajistí zlínská společnost PSG-International.

Zakázka přispěje mimo jiné i ke snížení českého deficitu při obchodování s Vietnamem. "Po dobu výstavby cementárny se český export do této země zdvojnásobí," zmínil generální ředitel Inekon Group Josef Hušek.

Financování oddaluje zakázky

O zakázky v zemích Asie a severní Afriky Inekon Group nemá nouzi. Podepsal již smlouvy o podobném rozsahu na výstavbu cementáren v Egyptě, Maroku a Sýrii. Tyto projekty se však zatím opožďují vinou problémů s financováním v souvislosti s globální ekonomickou krizí i vinou administrativních průtahů.

Rok 2010 v obrazech

Dalším oborem, ve kterém Inekon Group aktivně působí, jsou dodávky pro veřejnou dopravu. "V současné době řešíme kontrakt na modernizaci lokomotiv v Sýrii.

Máme také rozpracovaný kontrakt na dodávku tramvají pro Manilu ve výši zhruba 200 milionů eur, což je pokračování českých dodávek z devadesátých let," zmínil Hušek. Inekon též dodává investiční celky pro obory energetiky, vodárenství a potravinářského průmyslu.

Autor:

Mohlo by vás zajímat