Čtvrtek 9. února 2023, svátek má Apolena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Žalobci varují před Vítkovicemi. Miliardáře Světlíka podezírají z nepoctivého záměru

Ekonomika

  10:00
PRAHA - Hrají Vítkovice falešnou hru? Předlužená energetická větev strojírenského holdingu a jednoho z největších zaměstnavatelů v Moravskoslezském kraji se v posledních měsících snaží odvrátit krach. Zatím poměrně úspěšně. Stále častěji se však objevuje otázka, zda nechce své věřitele obejít nezákonnou cestou.

Podnikatel Jan Světlík. foto: Lidové noviny

K tomu se minulý týden vyjádřilo i Krajské státní zastupitelství v Ostravě a jeho závěry vyznívají přinejmenším rozpačitě. Některé kroky dceřiné společnosti Vítkovice Envi totiž žalobci považují za podezřelé.

„Krajské státní zastupitelství sděluje, že v jednání dlužníka spatřuje určité prvky, které zavdávají jisté podezření o nepoctivosti záměru dlužníka, zejména v tom směru, že insolvenční řízení bylo uměle vyvoláno,“ píší ostravští žalobci tamnímu soudu.

I když státní zastupitelství na dosavadním postupu Vítkovic nenachází nic vyloženě protiprávního, jeho upozornění může na některé věřitele působit jako vztyčený ukazováček. Řeč je zejména o bankách, na jejichž půjčkách jsou Vítkovice do velké míry závislé.

Prozatím klid

Ostravský soud poslal Světlíkovy Vítkovice Power do úpadku, dluží přes dvě miliardy

Žalobci nenapsali svá podezření jen tak sami od sebe, reagovali na tvrzení tajemné společnosti Wetag. Ta insolvenční tažení proti Vítkovicím rozpoutala, když začala skupovat pohledávky a podávat insolvenční návrhy (z nichž ne všechny byly úspěšné). Kdo za Wetagem stojí, není jasné, byť se na trhu hovoří o účasti miliardáře a Světlíkova odvěkého rivala Karla Komárka (ten to však popřel).

Wetag už před měsícem bil ve věci Vítkovic Envi na poplach a mluvil o jejím protiprávním jednání. A je třeba říct, že většinu bodů tvrzení Wetagu ostravští žalobci odmítli. Na tom, že si Vítkovice na post insolvenční správkyně dosadily jistou Evu Hepperovou, která v minulosti několikrát spolupracovala s advokátkou Vítkovic Kateřinou Martínkovou, tak kupříkladu nevidí nic špatného.

„Pokládám za nutné zdůraznit fakta, kdy státní zastupitelství jasně sděluje, že jsme se nedopustili návrhem insolvenční správkyně ničeho nepřípustného, a správkyni nepovažuje za podjatou,“ zdůraznila ve středu pro LN mluvčí Vítkovic Eva Kijonková.

Podezřele na poslední chvíli

Soud poslal do úpadku další Světlíkovu firmu. Vítkovice Envi dluží 155 milionů

Zmínka žalobců o „uměle vyvolané insolvenci“ je ale přinejmenším zajímavá. Jak už LN v minulosti upozornily, kolem Vítkovic Envi panuje řada otázek. Tato dceřiná společnost totiž vznikla teprve na konci loňského roku. Světlík na ni posléze převedl fungující část své jiné předlužené společnosti – Vítkovice Power Engineering – v hodnotě více než sto milionů korun.

A i další okolnosti načasování se zdají být podivuhodné. Největším zajištěným věřitelem Světlíkovy společnosti je totiž další firma z jeho koncernu, jménem Vítkovice, a .s. Není nic neobvyklého na tom, že spolu jednotliví členové strojírenské skupiny obchodují, nicméně zajištění zmíněné pohledávky vzniklo teprve v polovině letošního léta. A toho si všímají i ostravští žalobci.

„Jako nejzásadnější tvrzení, které zpochybňuje poctivost dlužníkova záměru, pak spatřujeme, že k zajištění pohledávky společnosti Vítkovice, a .s., došlo teprve na základě smlouvy o zajišťovacím převodu pohledávek, uzavřené 29. 7., tedy méně než měsíc před podáním insolvenčního návrhu,“ uvádějí ostravští žalobci.

Podle nich taková souhra okolností zavdává podezření o účelovosti. Na pozici zajištěného věřitele totiž mohla další společnost Vítkovic protlačit reorganizaci. Žalobci nicméně rovněž hovoří o možném zvýhodňování věřitele. To by mohl být prohřešek proti insolvenčnímu zákonu i trestný čin.

Státní zástupci zatím navrhli, aby uvedenou transakci prověřila insolvenční správkyně – kterou dosadily právě Vítkovice. „Krajské státní zastupitelství konstatuje, že k tvrzení společnosti Wetag Invest o nepoctivém záměru Vítkovic Envi v tuto chvíli nepřijímá žádný konečný závěr, ale dává podnět k přezkoumání smlouvy o postoupení pohledávek, ke kterému poskytneme součinnost,“ potvrdila včera mluvčí Vítkovic Kijonková.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat