Sobota 15. května 2021svátek má Žofie 16 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Žaluda obhajoval čistku v ČD Cargo, zastaví tendr na nákup 100 vagonů

Generální ředitel Českých dráh Petr Žaluda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generální ředitel Českých dráh Petr Žaluda | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Nové vedení ČD Cargo chce zastavit tendr na nákup potravinářských vagonů. Chce tak ušetřit 175 milionů korun. Podezřelý tendr byl spolu se špatným hospodařením a bráněním forenznímu auditu důvodem k odvolání představenstva ČD Carga minulý týden. Uvedl to předseda představenstva ČD a ČD Carga Petr Žaluda.

Poté, co valná hromada ČD Carga, reprezentovaná vedením mateřských Českých drah, minulý týden odvolala představenstvo Carga v čele s Josefem Bazalou, rezignovali na své posty postupně i personální ředitel Pavel Koucký a provozní ředitel Oldřich Mazánek, kterého dnes následoval i jeho zástupce Jiří Witiska.

Čtěte více:

Nové představenstvo v čele s generálním ředitelem ČD Petrem Žaludou podle odcházejících manažerů začalo realizovat kroky, které ČD Cargo destabilizují a poškodí. Od společnosti již začali odcházet někteří zákazníci. Žaluda naopak uvedl, že podnik poškozovali původní manažeři.

Odcházející manažeři prý nemají čisté svědomí
Odvolání představenstva bylo podle Žaludy nezbytné, protože hrozilo pokračování škod a snižování hodnoty společnosti. Firma loni vykázala ztrátu 380 milionů korun a v 1. čtvrtletí byl propad 50 milionů korun.

"Rozhodl jsem se jít do určitého osobního rizika, protože jsem do minulého týdne, kdy jsem se rozhodl odvolat představenstvo ČD Carga, vycházel především z indicií. Na základě současných informací z auditu musím prohlásit, že odvolání bylo nezbytné," uvedl Žaluda.

Bývalé vedení plánovalo nakoupit 100 potravinářských vagonů za údajně nevýhodných podmínek. Cargo tyto vozy navíc nepotřebuje, protože tvoří jen dvě procenta jejího obratu. Bazalův tým prý rovněž bránil provedení forenzního auditu a zveřejnění jeho výsledků.

Podle Bazaly postupovalo bývalé vedení při poskytování informací o auditu podle zákona a vedení drah včetně Žaludy k nim mělo přístup. Relativně zhoršené hospodaření v minulém roce podle něj způsobila ekonomická krize.

Český dopravce přitom vykázal výrazně nižší ztrátu než konkurenti ze Švýcarska, Rakouska, Polska, Slovenska nebo Francie a letos v dubnu se vrátil k zisku.

Bazala rovněž upozornil, že po jmenování Žaludy novým členem představenstva ČD Cargo a současně jeho odvoláním z funkce člena Správní rady Carga došlo k ochromení činnosti tohoto orgánu společnosti, který se stal nefunkční a neusnášeníschopný.

"Unáhlený postup ze strany představenstva Českých drah bude mít za následek závažné škody v hospodaření společnosti ČD Cargo, mimo jiné také proto, že nové představenstvo nemá v oboru nákladní železniční dopravy žádné zkušenosti. Celá řada obchodních jednání a činností, které byly vedeny a prováděny odvolaným představenstvem, je již nyní narušena," uvedl Bazala.

Nového generálního ředitele by mělo představenstvo podle Žaludy vybrat na základě výběrového řízení.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!