Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Amazon mířící do Česka hlásí potíže. V Německu stávkují čtyři centra

Ekonomika

  16:06
GRABEN - Pracovníci čtyř německých distribučních center amerického internetového obchodu Amazon vyhlásili na pondělí stávku. Pokračují v protestních akcích za zvýšení mezd a zlepšení pracovních podmínek. Firma v těchto dnech začíná se stavbou své pobočky v Dobrovízi u Prahy.

Balík od Amazonu. foto: Reuters

Německo je pro Amazon druhým největším trhem za Spojenými státy. Firma zde má devět distribučních center a devět tisíc zaměstnanců. V sezoně se počet zaměstnanců zvyšuje o dalších 14 tisíc.

Podle odborového svazu Verdi se pondělní stávka dotýká center ve městech Bad Hersfeld, Lipsko, Graben a Rheinberg. Ve třech z těchto čtyř míst se uskutečnily stávky už v červnu.

ČTĚTE TAKÉ:

Verdi požaduje, aby Amazon zvýšil mzdy zaměstnancům v distribučních centrech v souladu s kolektivními dohodami pro odvětví zásilkového obchodu a maloobchodu v Německu. Za poslední rok kvůli tomu zorganizoval několik protestních akcí.

Amazon však tento požadavek odmítá s tím, že jeho zaměstnanci jsou vlastně skladníci, a stahují se tak na ně kolektivní smlouvy pro odvětví logistiky. Jejich platy jsou podle firmy nad průměrem v tomto odvětví.

Tisíce míst v Česku

Odbory si také stěžují na extrémní tlak na pracovní výkon, porušování pracovních podmínek a mimořádně vysoký podíl smluv na dobu určitou.

Amazon tento měsíc zahájil stavbu skladu v Dobrovízi u Prahy. Dokončen má být v červenci příštího roku a práci zde má najít až dva tisíce stálých zaměstnanců a do tří let od otevření i dalších tři tisíce sezonních pracovníků.

Další sklad firma plánovala v Brně, ale kvůli průtahům ohledně územního plánu developer od záměru ustoupil.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat