Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Zásobníky plynu praskají ve švech, pro potřeby Česka jsou plné z 99 procent

Zásobník RWE Gas Storage v Třanovicích na Moravě je jedním z šesti zásobníků této německé firmy. foto: Tomáš Lánský, MAFRA

Zásobníky plynu v Česku jsou napěchované na 96 procent. Zásoby určené konkrétně pro potřeby České republiky a jejích obyvatel jsou dokonce naplněné na 99 procent. Další plyn už není kam dávat.
  14:46

Ještě před pár měsíci to vypadalo, že kvůli vypadnutí dodávek z Ruska a vlivem drahých cen, bude velmi obtížné naplnit tuzemské zásobníky před letošní topnou sezonou. Aktuální data portálu Gas Infrastructure Europe však veškeré obavy rozptylují.

Německá společnost RWE, která v Česku provozuje nejvíce zásobníků, vykazuje naplněnost 100 procent. V zásobnících má aktuálně 28,9 terawatthodin plynu. Takový objem by posloužil více než 5,7 milionům domácností na vytápění na rok.

„Celkovou kapacitu při vtláčení překračovat z provozních důvodů nemůžeme, kapacita se však může v malém rozsahu měnit v závislosti na změnách spalného tepla zemního plynu,“ uvádí tisková mluvčí společnosti RWE Gas Storage CZ Simona Hladíková.

Za normálních okolností se plyn v létě do zásobníků vtláčí a v průběhu zimy se z nich takzvaně těží, tedy odčerpává. Avšak kvůli současné situaci budou mít obchodníci možnost uskladňovat plyn i během zimní sezony, pokud budou chtít.

„Pokud bude ze strany našich zákazníků i v dalším období o uskladnění plynu zájem, je možné po částečném odtěžení a uvolnění kapacity zemní plyn opět uskladnit i v době, kdy běžně probíhá pouze těžební sezona,“ říká Hladíková.

Naplněnost zásobníků

Zdroj: Plynárenská infrastruktura v Evropě - AGSI (gie.eu)

Česko nad evropským průměrem

Zásobník na Hodonínsku firmy MND je napěchovaný na 99 procent. Kapacita zásobníků Dambořice, který rovněž spadá pod MND, je plná z více než 91 procent. Ještě před rokem ji využíval ruský energetický gigant Gazprom, to už nyní neplatí. „U obou zásobníků budeme hlásit stop stav, jakmile jejich naplněnost dosáhne 100 procent,“ uvádí tisková mluvčí MND Dana Dvořáková. Kapacita v Dolních Bojanovicích společnosti SPP Storage vykazuje naplněnost necelých 83 procent.

Ke stavu zásobníků přispívá stále ještě teplé počasí, díky čemuž není po plynu taková poptávka jako v době mrazivějších listopadů. Dalším faktorem je snížená spotřeba. Motivací ke střádání zásob byly i nedávno přijaté legislativy a vyhlášky.

„Obchodníci letos vtláčeli plyn do zásobníků během celého období od půlky března v podstatě doteď. Největší objemy na denní úrovni vtláčeli v měsících duben a hlavně květen,“ komentuje situaci řídící konzultant poradenské společnosti EGÚ Brno Michal Kocůrek.

Zdroj dat: kurzy.cz

Česká republika v létě zavedla princip „use it or lose it“, podle kterého obchodníci s plynem o nasmlouvanou kapacitu přijdou, pokud ji nevyužívají. Právě proto skončil v Moravia Gas Storage zmíněný Gazprom. Směrnice Evropské komise navíc provozovatelům uložila povinnost mít zásobníky naplněné alespoň z 80 procent do 1. listopadu.

„Zásobníky máme nyní takřka plné a příslušnou vyhlášku, která se uvedeného týká, plníme s dostatečnou rezervou. Zemní plyn máme uložen v rámci tuzemských zásobníků, přičemž jich využíváme několik,“ uvádí tiskový mluvčí společnosti Pražská plynárenská Miroslav Vránek.

Naplněnost českých zásobníků se nyní pohybuje nad evropským průměrem, který činí 95,3 procenta.

Jak dlouho evropské země vydrží bez plynu?