Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

LN: Blíží se zatmění Slunce, energetici se bojí blackoutu

Ekonomika

  22:25
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Zatímco se astronomové těší na výrazné zatmění Slunce, které bude viditelné nad Českou republikou 20. března, pro energetiky ve střední Evropě představuje už dnes noční můru.

Zatmění slunce foto: Reuters

Důvod je jednoduchý. Měsíc přecházející přes sluneční kotouč nejprve „vypne“ masu solárních elektráren v Německu. A o pár minut později, až astronomický úkaz skončí, začnou miliony solárních panelů opět najednou vyrábět proud a ten se povalí přenosovou soustavou. 

Někteří odborníci mluví o hrozbě blackoutu – tedy totálního výpadku elektřiny. Další zase o jedné z nejdůležitějších výzev, které evropská přenosová soustava v posledních letech čelila. Problém je v tom, že „dráty“ v Evropě jsou propojené a německá vlna ohrožuje i Česko.

„My o této hrozbě víme a intenzivně se na ni připravujeme. V Česku je výkon solárních elektráren relativně malý, mohou se nás ale dotknout případné problémy s dodávkami elektřiny v sousedním Německu,“ řekla LN mluvčí ČEPS Barbora Peterová.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?
LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Kam vyrazit tento týden? Navštivte třeba Archeopark Chotěbuz.