Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Problémový exit z Blanky se kvůli zácpám zavírat nebude. Policie na to nemá právo

Ekonomika

  5:00
PRAHA - Před necelými dvěma měsíci si radní z Prahy 6 prosadili uzavírání jednoho z výjezdů tunelu Blanka v dopravních špičkách. Podle nich exit nepřiměřeně zahlcuje auty Vítězné náměstí a jeho okolí. Od té doby však k uzavírce z tohoto důvodu došlo jen jednou. V neděli 25. září – a to jen cvičně. A podle všeho i naposledy.

Křižovatka u Prašného Mostu před vjezdem do tunelového komplexu Blanka. foto:  František Vlček, MAFRA

Jde o radikální opatření, názory na něj se hodně různí. Ale faktem je, že zatěžující kolony v této části města – nedaleko Pražského hradu – stojí dál. Uzavírání výjezdu na křižovatce Prašný Most povolil 22. září se skřípějícími zuby radní hlavního města pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD). O tři dny později se konala zkouška mimo dopravní špičku. A pak už nic.

Radní Dolínek předal rozhodování o uzavírkách ve směru na Vítězné náměstí policejní obsluze dopravního dispečinku, který řídí dopravu v Praze a nastavuje například intervaly na světelných křižovatkách. Policisté smějí také zavírat tunely, ale jen proto, aby se v nich netvořily kolony.

Zjednodušeně řečeno: o uzavírání kvůli dopravní situaci měl rozhodovat dispečink, který na to nemá právo.

JAK DOPADLA ZKOUŠKA

  • Závěry z cvičného uzavření exitu Prašný Most (neděle 25. září) vyznívají až komicky.
  • 43 vozidel nerespektovalo zákaz vjezdu na rampu a použilo ji k výjezdu na Prašný most, 8 aut se couváním vrátilo z rampy do tunelu.
  • Policejní dispečink zkoušku ukončil v 10.52, trvala necelé čtyři hodiny. Řidiče nezastavilo ani několik stupňů upozornění včetně žlutých šipek, které vyvádí šoféry z odbočovacího pruhu.
  • Vozidla, která nemohla odbočit na Prašný Most, vyjela následujícím výjezdem na Letné a k jízdě do Dejvic většinou použila Pelléovu ulici.

„K uzavření výjezdu z tunelu na Svatovítskou ulici v souvislosti s dopravní situací okolo Vítězného náměstí by měl být kompetentní silniční správní orgán Magistrátu hlavního města Prahy,“ vzkázal mluvčí pražské policie Jan Daněk. Jednalo by se o takzvané dopravě inženýrské rozhodnutí a to smí nařídit jen magistrátní odbor dopravy.

Podle jeho vysvětlení se výjezd z jakékoliv rampy tunelu uzavírá například kvůli nehodě nebo jiné mimořádné situaci. „V případě, že bezpečnostní systém vyhodnotí nebezpečí z důvodu stojících vozidel v tunelu, je omezován vjezd vozidel do tunelu, nikoliv jejich výjezd,“ dodal mluvčí Daněk.

Politici z radnice Prahy 6, kteří na konci září slavili malé dopravní vítězství, jsou nyní hodně rozladění. Slíbené opatření, které by část aut zadrželo pod zemí a vypustilo na jiném místě, se konalo jen jednou. Nepomohlo ani několik zoufalých telefonátů z radnice na dopravní dispečink.

Nyní se ukazuje, že policisté z velínu problematický výjezd na Prašném Mostě zavřít nemohli. „Vnímám to jako alibismus představitelů hlavního města,“ prohlásil starosta šesté městské části Ondřej Kolář (TOP 09). Věří, že dopravu aspoň částečně „naředí“ otevření rekonstruované ulice Korunovační, které je v plánu na polovinu prosince.

Křižovatka Prašný Most.

Křižovatka Prašný Most.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Nyní si ale starosta zoufá. Právě zmíněná křižovatka Prašný Most, kde se protínají frekventované ulice Milady Horákové a Svatovítská, je podle něj hlavně v odpoledních špičkách zoufale neprůjezdná.

„Když je tam stupeň dopravy čtyři až pět, někteří řidiči se otáčejí na světelné křižovatce, což je samozřejmě přestupek. Odbočují doleva směrem k Vozovně Střešovice a zácpu objíždějí například přes rezidenční čtvrť Ořechovka,“ zlobí se starosta Kolář.

Pražský tunel Blanka
Vliv tunelu Blanka na vybraná místa pražské dopravy.

Lidovky.cz oslovily s prosbou o vyjádření i pražského radního pro dopravu Petra Dolínka, ale na opakovaně položené otázky neodpověděl.

Odpůrci uzavírání exitu na Prašném Mostě namítají, že nejde o skutečné řešení. Podle nich řidiči vyjedou z tunelu jinudy a na povrchu tak zahltí například Letnou.

ODBOČENÍ DO SVATOVÍTSKÉ

  • Oblasti Svatovítské ulice a Vítězného náměstí by mělo aspoň částečně pomoci opatření, které už podle informací serveru Lidovky.cz schválil pražský magistrát.
  • Semafor na křižovatce Prašný Most nově pustí ke „Kulaťáku“ méně aut. Vypne se zelená šipka pro odbočování vpravo ve směru od Letné.
  • Auta tak budou smět do Dejvic odbočovat kratší dobu.
Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Fajnpark v Chlumci nad Cidlinou: Zábavní park plný atrakcí, zvířat i dinosaurů
Fajnpark v Chlumci nad Cidlinou: Zábavní park plný atrakcí, zvířat i dinosaurů

Pokud budete mít cestu do Chlumce nad Cidlinou nebo jen pojedete okolo, zastavte se s dětmi v zábavném rodinném Fajnparku, který se rozkládá v...

Mohlo by vás zajímat