Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

USA s Evropou na Rusko s Čínou ve výrobě zbraní nestačí, varoval Rutte

  21:23
Na společné tiskové konferenci amerického prezidenta Donalda Trumpa a generálního tajemníka NATO Marka Rutteho, uvedl nejvyšší představitel NATO, že ani Spojené státy, ani Evropa nevyrábí dost zbraní. „Pořád zaostáváme za Rusy a Číňany,“ dodal Rutte.
Americký prezident Donald Trump se setkal s generálním tajemníkem NATO Markem...

Americký prezident Donald Trump se setkal s generálním tajemníkem NATO Markem Rutte v Oválné pracovně Bílého domu ve Washingtonu. (13. března 2025) | foto: Reuters

V roce 2025 podle francouzského deníku Le Monde budou ruský rozpočet tvořit z jedné třetiny výdaje na obranu. To vypovídá o tom, že ruská ekonomika je nastavena na potřeby válečného průmyslu. Spojené státy v roce 2024 utratily za obranu 3,4 procenta HDP. Nominálně přitom Spojené státy v loňském roce předčily Rusko a Čínu dohromady o skoro 600 miliard dolarů. Oproti Rusku vynaložily USA na obranu 6,6krát více.

„Budeme muset vynaložit více prostředků, abychom si zajistili bezpečnost,“ řekl Rutte v sobotu německému týdeníku Welt am Sonntag. „Musíme však také rychle zvýšit naši obrannou produkci na obou stranách Atlantiku... příliš dlouho jsme vyráběli příliš málo,“ dodal.

Stockholmský mezinárodní institut pro výzkum míru uvádí, že je velmi obtížné zjistit skutečné informace o tom, jak rychle Rusko zbrojí.„Oficiálních údajů o ruské zbrojní výrobě je málo a jsou sporné, ale většina analytiků se domnívá, že výroba nového vojenského vybavení v roce 2023 výrazně vzrostla, zatímco stávající ruský arzenál prošel rozsáhlou rekonstrukcí a modernizací,“ uvedl institut.

„Zejména bojová letadla, vrtulníky, bezpilotní letouny, tanky, munice a rakety byly údajně vyráběny ve větším množství, protože Rusko pokračovalo ve své ofenzivě na Ukrajině,“ dodal.

Server Politico již na konci roku 2023 informoval o tom, že Spojené státy nestíhají vyrábět zbraně, a tak zaostávají za Čínou. V stejném roce informoval server o dokumentu Pentagonu, podle kterého byla Čína „světovou průmyslovou velmocí“ v oblasti stavby lodí, kritických nerostných surovin a mikroelektroniky.

Už tehdy tamní průmysl „značně převyšoval kapacitu nejen Spojených států“, ale i „kombinovanou produkci našich klíčových evropských a asijských spojenců“, stálo ve zprávě.

Minulý týden se evropští lídři shodli na tom, že je nutné „výrazně zvýšit výdaje“ na obranu, v čemž mohou pomoci například peníze z fondů určených na rozvoj členských zemí.

Zbrojařský průmysl poznamenává i stávající ekonomická realita Spojených států. V nedávné době tak zaznamenaly americké zbrojovky silný propad svých akcií. Investoři naopak upřednostnili akcie evropských koncernů, jako je německý Rheinmetall nebo italský Leonardo.

Autor: