130 let
Sídlo společnosti Fiocchi

Sídlo společnosti Fiocchi | foto: Fiocchi

Největší zbrojařský obchod v české historii: Czechoslovak Group kupuje italského výrobce nábojů Fiocchi

Ekonomika
  •   15:14
Zbrojařský holding Czechoslovak Group (CSG) vlastněný podnikatelem Michalem Strnadem oznámil největší akvizici v historii českého obranného průmyslu. Společnost se dnes stala vlastníkem 70procentního podílu ve známe italské muniční továrně Fiocchi Munizioni, který odkoupila od investiční skupiny Charme Capital Partners.

Cenu transakce, za kterou CSG většinový podíl získala, však ani jedna ze stran nezveřejnila. Jde však prý o největší investici v historii holdingu i českého zbrojařství. Rodina Fiocchi i Charme Capital Partners zůstávají menšinovými akcionáři.

Společnost Fiocchi Munizioni byla založena již roku 1876 a dnes je jedním z předních evropských výrobců malorážové munice. Klíčová výrobní společnost sídlí od svého založení v severoitalském městě Lecco.

Vyrábí a prodává zejména vysoce kvalitní náboje pro sportovní střelbu a myslivost, v menší míře i pro bezpečnostní složky. Její munici používá řada špičkových střelců a je vidět v radě sportovních střeleckých disciplín, například v biatlonu, ale také ve skeetu nebo trapu.

Češi se budou podílet na výrobě obrněnců. Kdo si z armádní megazakázky „ukousne“ nejvíc?

Jde o globálně působící firmu, která má výrobní podniky nejen v Itálii, ale i ve Spojeném Království a USA. Ve Spojených státech má skupina Fiocchi dva výrobní závody, jeden v Little Rocku ve státu Arkansas a druhý ve městě Ozark ve státu Missouri.

Po podpisu smlouvy: zleva David Štěpán (člen představenstva CSG), Michele Preda (předseda představenstva Giulio Fiocchi), Stefano Fiocchi (předseda představenstva Fiocchi Munizioni), Tommaso Beolchini (Charme Capital Partners), Petr Formánek (místopředseda představenstva CSG) a Maurizio Negro (CEO Fiocchi Munizioni)

Do jejího portfolia ještě patří značky Baschieri & Pellagri a Lyalvale Express. Tržby Fiocchi Munizioni dosahují ročně přes 380 milionů eur (cca 9,1 miliardy korun). Tržby Czechoslovak Group v roce 2021 dosáhly 14,5 miliardy korun.

Rodinná firma

Majitel Czechoslovak Group Michal Strnad uvedl, že akvizice většinového podílu ve Fiocchi Munizioni je zásadním milníkem pro celou skupinu Czechoslovak Group. Stává se většinovým vlastníkem celosvětově významné firmy v oboru malorážové munice, která vyrábí v několika významných státech NATO.

Strnadův holding se stal jediným vlastníkem výrobce brzd DAKO-CZ. Koupil podíl Tatravagónky

„Zároveň je Fiocchi, stejně jako Czechoslovak Group, rodinnou firmou, kterou buduje již několik generací rodiny Fiocchi. Její angažmá v managementu a rozvoji firmy považujeme za silnou devizu. Chceme společnost rozvíjet v úzkém partnerství s rodinou zakladatelů,“ dodal Strnad.

CSG také ústy člena svého představenstva a investičního ředitele pro zahraniční projekty Davida Štěpána oznámila, že nákupem Fiocchi vytváří základ své nové divize zaměřené na malorážovou munici, která bude působit pod názvem CSG Ammo+.

S municí Fiocchi slavila úspěchy i italská biatlonistka Dorothea Wiererová

„Vítáme nového strategického partnera, který povede Fiocchi Munizioni k dalším úspěchům. Věřím, že moje rodina a Michal Strnad sdílíme podobnou podnikatelskou kulturu a skutečnou touhu rozvíjet podnikání Fiocchi Munizioni a Czechoslovak Group. Těšíme se spolu s Czechoslovak Group na budoucnost,“ řekl k transakci předseda představenstva Fiocchi Munizioni a představitel rodiny Fiocchi Stefano Fiocchi.

Holding Czechoslovak Group v současnosti tvoří více než stovka společností, nejznámějším členem je kopřivnická automobilka Tatra Trucks. Nejedná se o její první zahraniční akvizici. Do CSG patří například makedonská munička SUMBRO, která také vyrábí malorážové náboje do ručních zbraní, a také španělská muniční továrna Fábrica de Municiones de Granada

Tisíc tři sta zaměstnanců

Fiocchi produkuje kompletní sortiment malorážového střeliva pro pistole, revolvery, pušky a brokovnice pokrývající komplexní škálu civilních ráží v různých cenových úrovních, včetně tzv. super-premium munice.

Colt má kulomety, my lovecké zbraně. S americkou legendou se doplňujeme, říká šéf České zbrojovky

Přibližně 85 procent produkce míří na civilní trh, z čehož polovinu prodejů tvoří sportovní střelivo a druhou polovinu lovecká munice. Zbývajících 15 procent produkce je určeno pro bezpečnostní složky.

Společnost vyrábí vlastní zápalky, pouzdra a střely potřebné pro výrobu náboje, stejně jako plastové komponenty pro brokové střelivo. V současné době zaměstnává více než 1300 lidí a zajímavostí je, že více než 40 procent pracovní síly tvoří ženy.

Jedná se v krátké době o druhou akvizici velkého světového jména českými zbrojaři. Začátkem loňského roku Česká zbrojovka oznámila, že se za 220 milionů dolarů stala stoprocentním vlastníkem slavné americké zbrojovky Colt a vznikla tak firma Colt CZ Group SE.

Za první tři čtvrtletí letošního roku společnost reportovala tržby ve výši 10,2 miliardy korun, což je meziroční růst o 34,4 procent a zisk 1,3 miliardy korun s meziročním růstem 47,1 procent. I to je však podle hlavního ekonoma společnosti BH Securities Štěpána Křečka lehce pod odhadem očekávaných výsledků.

Autor: Hynek Paštěka