Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zdražení elektřiny způsobí propouštění. Vláda hledá zdroje v rozpočtu

Ekonomika

  20:01
PRAHA - Zdražení elektřiny pro domácnosti o 12 procent, pro průmyslové podniky o víc než 17 procent. Tento verdikt ve čtvrtek vynesl Energetický regulační úřad (ERÚ), který vypočítal očekávaný dopad solárních elektráren a dalších obnovitelných zdrojů na ceny elektřiny.

Jak přiznává předseda ERÚ Josef Fiřt, tak vysoký růst by byl pro řadu průmyslových podniků neúnosný, až likvidační. "Zvýšení ceny elektřiny o avizovanou částku znamená pro chemičky nutnost propustit až deset tisíc z celkových 110 tisíc zaměstnanců," potvrzuje prezident Svazu chemického průmyslu Pavel Švarc. Dodal, že část výrobních zařízení by musela uzavřít například neratovická Spolana nebo ústecká Spolchemie.

Vláda proto s velkou pravděpodobností přistoupí k tomu, že zhruba polovinu z příspěvku na obnovitelné zdroje uhradí z daňových či jiných výnosů. Z pohledu státní pokladny to bude menší zlo než propad daňových příjmů a růst nezaměstnanosti způsobený stěhováním energeticky náročné výroby do zahraničí.

Elektřina - ilustrační foto.

Vládní komise, která hledá možnosti, z čeho zhruba polovinu nákladů na zelenou energii uhradit, chce nalézt konkrétní řešení do poloviny října. Jen tak bude možné tato opatření uvést v platnost nejpozději od Nového roku.

Jedním z návrhů je, aby část uvedených nákladů hradil stát z vybraných daní ze spotřeby elektřiny, plynu a uhlí. Od roku 2013 by stát mohl náklady na obnovitelné energie částečně financovat díky výnosům z prodeje emisních povolenek. Ty totiž podle nových pravidel Evropské unie již nebudou průmyslové podniky, elektrárny a teplárny dostávat zdarma, ale budou muset za příděl povolenek platit.

Příspěvek na úhradu vícenákladů spojených s výrobou elektrické energie z obnovitelných zdrojů podle propočtů ERÚ vzroste z letošních 166 korun na 527 korun za megawatthodinu. Ostatní složky ceny elektřiny by přitom růst neměly. "Samotná elektřina by dokonce mohla o jedno až dvě procenta zlevnit," dodává místopředseda ERÚ Blahoslav Němeček.

Průměrná domácnost v příštím roce zaplatí za elektřinu o zhruba 1300 korun více než letos, celé zdražení bude způsobeno dotováním výkupních cen elektřiny z obnovitelných zdrojů. Pokud však má domácnost vytápění a ohřev vody na elektřinu, zaplatí až o osm tisíc korun více.

Všichni odběratelé zaplatí v příštím roce za vícenáklady související s výrobou energie z obnovitelných zdrojů okolo 27 miliard korun. Hlavní podíl na tom budou mít solární elektrárny, konkrétně 18 miliard korun. Jenže vícenáklady rostou také následkem zvyšování výroby elektřiny z biomasy a bioplynu. Zákazníci navíc musí v příštím roce uhradit nedoplatek za zelenou energii, který vznikl loni.

Autor:

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Vyhrajte luxusní diář a ještě mnohem více od Gnotes
Vyhrajte luxusní diář a ještě mnohem více od Gnotes

Pro 3 šťastlivce tu máme krásnou plánovací sadu, se kterou už rozhodně na nic nezapomenete. Naplánujte si vlastní program do nejmenšího detailu....

Mohlo by vás zajímat