130 let
Peníze, ilustrační foto.

Peníze, ilustrační foto. | foto: pixabay.com

Zdražení peněz je na obzoru. Čtyři ze sedmi bankéřů chtějí hlasovat pro

Ekonomika
  •   5:00
PRAHA - Centrální banka nejspíš zvedne základní úrokovou sazbu, shodují se analytici. Lidé to však na zhodnocení svých úspor moc nepocítí, zato sazby hypoték budou pokračovat v růstu.

Prezident Zeman podepsal rozšíření pravomocí ČNB u hypoték, ta nově bude stanovovat jejich podmínky

Sedmičlenné vedení České národní banky (ČNB) rozhodne, co s repo sazbou, jež určuje cenu peněz v Česku. Analytici, kteří jsou tím, kdo plní roli vykladače záměrů a prognostika dalších kroků centrální banky, jsou s blížící se středou stále více přesvědčeni, že se sazba zvýší – nejspíš o 0,25 bodu na 0,5 procenta.

Ostatně centrální banka připravuje trh na zvednutí sazby velmi konzistentně už od loňska. Navíc celkem šest ze sedmi členů vedení ČNB, kteří o sazbách rozhodují, v posledních hodinách před zahájením takzvané mediální karantény před blížícím se měnovým zasedáním (týden před a týden po zasedání nemohou vyjadřovat své názory) vyslalo jasný signál – že sazby nahoru půjdou. A čtyři centrální bankéři jasně naznačili, že už velmi brzo.

„Například Tomáš Holub před pár dny na konferenci otevřeně řekl, že bude pro zvýšení sazeb hlasovat už teď v červnu,“ upozorňuje hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček. Křeček si proto myslí – a tento názor v analytické obci převládá –, že rozhodnutí o zvýšení sazeb padne už nyní.

„Předpokládám, že k prvnímu zvýšení dojde už teď v červnu nebo nejpozději v srpnu. Na podzim by pak mělo následovat ještě minimálně jedno zvýšení, vždy o čtvrt procentního bodu,“ shrnuje názor analytické většiny Michal Skořepa, ekonom České spořitelny a bývalý dlouholetý poradce jednoho z viceguvernérů ČNB.

Nevyzpytatelná inflace

Úprava repo sazby, za niž si banky u ČNB ukládají na dva týdny své volné finanční prostředky, je hlavní pákou, kterou centrální banka usměrňuje inflaci. Ta se již delší dobu drží mimo dvouprocentní inflační cíl ČNB a párkrát vystřelila i mimo takzvané toleranční pásmo, ohraničené třemi procenty. V dubnu se index spotřebitelských cen meziročně zvýšil o 3,1 procenta, v květnu o 2,9 procenta. Sazbami ČNB ovlivňuje vývoj v nejbližších 12 až 18 měsících.

ČNB ponechala limity pro hypotéky beze změny, banky budou nově přidávat více do rezerv na ochranu trhu

Na obzoru jsou totiž potenciální inflační tlaky, s nimiž zatím centrální banky nemají mnoho zkušeností. Jde o důsledky lockdownu, rozjezdu poptávky a nedostatku surovin i raketového vzestupu jejich cen. Ostatně jedním z mnoha vlivů, které bude bankovní rada ČNB zvažovat, je takzvaná výrobní inflace, již si především dovážíme ze zahraničí. Ovšem i na ni lze zapůsobit repo sazbou, jejíž zvýšení vede ke zhodnocení koruny a následnému zlevnění ropy i dalších surovin z dovozu.

Růst cen vklady neporazí

A co si myslet o tom, že čtyři ze sedmi bankéřů už poměrně jasně naznačili, že budou ve středu hlasovat pro zdražení peněz? „Někteří členové si mohou jasný názor udělat, nebo jej dokonce změnit až při čtení detailních podkladů, které dostanou teprve necelý týden před jednáním. Nebo dokonce až v rámci debaty s ostatními při měnově-politickém jednání,“ popisuje Skořepa.

Otázka, na jejíž zodpovězení čekají klienti komerčních bank, samozřejmě zní, zda se zvednou také úroky u vkladů. Tedy zda se banky se svými klienty podělí o vyšší zisky, které získají z ukládání svých volných peněz u ČNB díky vyšší repo sazbě. Nyní je klientská úroková sazba na běžných účtech kolem nuly, na spořicích účtech bez speciálních podmínek pod jedním procentem.

„Jsem téměř přesvědčen, že u velkých bankovních domů zůstanou sazby u vkladů beze změny. Banky totiž loni i v letošních prvních měsících zaznamenaly rekordní příliv vkladů a v tuto chvíli je nic nemotivuje k tomu, aby na běžných a spořicích účtech sazby zvedly,“ řekl Michal Křikava, analytik Patria Finance.

„U vkladů se nebude dít nic. Z minulosti víme, že banky začaly na zvýšení repo sazby reagovat až v momentě, kdy šla na dvě procenta,“ přizvukuje Křeček. To se naposledy stalo těsně před začátkem pandemie. V květnu 2019 šla repo sazba na dvě procenta, v únoru 2020 na 2,25 procenta.

Prostor pro levnější půjčky

Jinak tomu může být u nejmenších bank, které se snaží vylepšit své místo na trhu. Například Expobank s odvoláním na inflaci před pár dny oznámila zvýšení sazby na běžném účtu z 0,25 na 0,50 procenta. Lepší úročení vkladů začala nabízet také některá spořitelní družstva.

Nová prognóza ČNB nepřekvapila. Díky růstu koruny by mohly zlevnit dovolené v cizině

„Očekávám naopak, že bude pokračovat dlouhodobá tendence poklesu ceny spotřebitelských úvěrů. Konkurence na trhu je obrovská,“ říká Křikava. „Přitom poptávka po spotřebitelských úvěrech byla loni nižší a tento trend pokračuje, protože spotřebitelé jsou kvůli pandemické situaci obezřetnější. Navíc jsou české sazby ve srovnání se západní Evropou vyšší,“ dodal.

„Sazby u spotřebitelských úvěrů jsou dnes už tak vysoké – začínají na deseti procentech –, že zvýšení repo sazby o čtvrt bodu nebude mít žádný vliv. Vliv budou mít spíš jiné parametry,“ soudí Štěpán Křeček.

Jinak se však podle analytiků budou chovat hypoteční úvěry. Jejich sazby začaly růst už na začátku roku a budou v tom pokračovat. Křeček ale zdůrazňuje, že za zdražováním hypoték už očekávané zvýšení repo sazby stojí a že silná konkurence způsobí, že se očekávaná změna do nových úroků nepropíše celá.

Autor: Ivana Pečinková
  • Vybrali jsme pro Vás