Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česká nafta prý není česká. Objasní to soud, vzkázali Němci a dali ultimátum

Ekonomika

  14:25
PRAHA - Muž jménem Mirko Möllen straší řadu českých úředníků i politiků. Do země poslal předžalobní výzvu: stát mu má přiznat vlastnictví nafty za miliardu, která více než rok putovala z německých skladů do Česka. A to přesto, že úředníci mají k 75 milionům litrů doklady o zaplacení.

Čerstvě stočená nafta z cisterny, která dorazila z Německa. foto: Ladislav Němec, MAFRA

Zmíněný Möllen je insolvenčním správcem padlé firmy Viktoriagruppe, která pro stát naftu určenou na krizové případy skladovala a obměňovala. A ačkoliv se to zdá na první pohled nelogické, správce tvrdí, že to s vlastnickými právy Česka není tak jisté.

Záhada zmizelé nafty potvrzena: někdo obral český stát o palivo za 100 milionů

Möllen dlouhodobě tvrdí, že to tak jednoznačné není. Podle jeho dřívějších slov mohlo v německém skladu u bavorského Kraillingu dojít ke smísení českého paliva s naftou, která patřila přímo firmě Viktoriagruppe. Pro toto tvrzení zatím není žádný důkaz.

Pro LN však v pondělí potvrdil odeslání předžalobní výzvy i to, že s českým státem patrně svede těžkou a dlouho právní řež. „Potvrzuji, že usilujeme o objasnění vlastnických práv u příslušného soudu. Dosud se nepodařilo dosáhnout shody, proto přišel tento krok,“ uvedl pro LN Mirko Möllen.

Insolvenční správce Mirko Möllen na stránkách společnosti Pluta.
České pohledávky v kauze zkrachovalé Viktoriagruppe.

Po uplynutí jím dané lhůty, určené už na 27. prosince, přijde žaloba. „Záležitost se pak vysvětlí před soudem. Samozřejmě je možné současné vést jednání a dosáhnout mimosoudní dohody. Až se vlastnická práva objasní, může dojít k prodeji nafty,“ uvedl Möllen.

Podle informací LN má Správa státních hmotných rezerv nouzový scénář. Kdyby soud prohrála, snažila by se získat peníze za naftu z pozice věřitele firmy Viktoriagruppe. V minulosti ji totiž – tehdy ještě uzavřenou v německém skladu – přihlásili jako pohledávku, kterou konkurzní správce zatím neuznal.

Český stát je ostatně vůbec největším věřitelem zkrachovalé firmy. Kromě nafty požaduje v insolvenčním řízení vyplacení zhruba 600 milionů korun. Jde o nároky správy rezerv, celníků a finančních správců za nezaplacené daně, neuhrazené faktury, náklady na právníky a pokuty pro Viktoriagruppe za různá prodlení.

Více o pozadí velké naftové blamáže čtěte v pondělních LN nebo digitální čtečce (viz odkaz níže).

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat