Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Žebříček nejvýhodnějšího lyžování: v poměru cena/výkon vítězí Pec

Ekonomika

  6:30
PEC POD SNĚŽKOU - Cena základního denního skipassu pro dospělého vydělená celkovou délkou sjezdovek je jedním mála ukazatelů, s jejichž pomocí lze aspoň částečně porovnávat české lyžařské areály. Podle tohoto modelu uspěl ve srovnání serveru Lidovky.cz ten největší: SkiResort Černá hora/Pec.

Na horách (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Pod touto značkou se skrývá pět různých areálů. Jeden kilometr (při celkové délce 37,6 kilometru) vyjde u základního skipassu v průměru na 17 korun na den.

Na druhém místě se s velkým odstupem umístil reprezentant Jizerských hor Tanvaldský Špičák (32 Kč/km), třetí je další z velkých areálů – Špindlerův Mlýn (33 Kč/km).

Do hodnocení se pochopitelně nedá promítnout (ne)propojení částí zmíněných resortů, které třeba v rakouských či italských centrech řeší překlenovací kabinkové lanovky či sjezdovky/traverzy. Tuzemské řešení je zpravidla jiné a méně pohodlné. Třeba mezi Tanvaldským Špičákem, Bedřichovem a Severákem jezdí skibus.

„Teoreticky je tedy možné dopoledne lyžovat na Špičáku a odpoledne na Severáku a Bedřichově, ale prakticky toto tak nefunguje a vámi nastavení ukazatel mi nepřijde zcela relevantní,“ vzkázal Petr Bažant, který dělá marketing Skiaréně Jizerky sdružující tři výše zmíněné areály.

Zahájení zimní sezóny ve ski areálu Špičák.

Sám dokonce uznává, že lepší poměr mezi cenou a nabízenými kilometry sjezdovek nabízí Černá hora/Pec, v naší anketě vítězná. K lepšímu propojení tam kromě skibusů přispívá i novinka loňské sezony – přeprava lyžařů s pomocí speciální rolby. Lidé, kteří lyžují na Černé hoře, se můžou za dvacet minut přesunout do Pece pod Sněžkou a lyžovat tam.

„Část trasy překonávají ve speciálních rolbách SkiTour, převážnou část trasy (která je z kopce) pak sjíždí na lyžích,“ popsala Zina Plchová ze SkiResortu Černá hora/Pec.

Nezapomeňte na cestovní pojištění

Cestovní pojištění si můžete sjednat i online na poslední chvíli. Vyberte si nejvýhodnější nabídku.

Srovnat nabídky Ve spolupráci s finance.iDNES.cz

V Česku jde zatím o ojedinělou službu. Lidé z resortu tvrdí, že o jízdu na rolbách byl velký zájem.

„Předčil naše očekávání i letos. Ve špičkách přepravujeme takto 500 až 600 lidí za den, kterým už nestačí lyžovat ‘na jednom kopci‘, ale rádi využijí pestrou nabídku terénů i atrakcí na obou stranách SkiResortu,“ dodala Plchová.

Poměr ceny a počtu kilometrů je objektivnější pro ty lyžaře, kteří v daném středisku tráví delší pobyt a mají čas střídat jednotlivé kopce a reálně nabídku resortů na jeden skipass více využijí.

Obecně také platí, že dráž v přepočtu na jeden kilometr vycházejí menší areály. Ty jsou sice v absolutní ceně levnější, ale vzhledem k řadě nákladů, jako je úprava svahů či jejich zasněžování, nemůžou jít s cenou o tolik níže. Proto jejich poměr cena/výkon vychází hůře než u větších areálů.

Co však pořadí zohlednit nemůže, jsou dlouhé fronty u vleků, úroveň občerstvení či osobní dojem za svahů. Celkové hodnocení serveru Lidovky.cz najdete níže.

NEVÝHODNĚJŠÍ LYŽOVÁNÍ

(Vybírali jsme kvůli pestrosti největší resorty jednotlivých českých hor. Nejde tedy o absolutní srovnání všech areálů v Česku – pozn. red.)

1 -SkiResort Černá hora/Pec 37,6 km/650 Kč

 17,29 Kč/km

2 –Skiaréna Jizerky (Tanvaldský Špičák) 17 km/540 Kč

 31,76 Kč/km

3 -Skiareál Špindlerův Mlýn 21 km/695 Kč

33 Kč/km

4 -Rokytnice nad Jizerou 14,4/620

43,06 Kč/km

5 -Ski Karlov 9 km/450 Kč

50 Kč/km

6 -Kouty  11,5 km/620 Kč

53,91 Kč/km

7 -Klínovec 11,73 km/650 Kč

55,41 Kč/km

8 -Šerák – Ramzová 8,66 km/500 Kč

57,73 Kč/km

9 -Ještěd 9,5 km/590 Kč

62,11 Kč/km

10 -Lipno 9,6 km/620 Kč

 64,58 Kč/km

11 -Železná Ruda-Špičák 7,7 km/580 Kč

75,32 Kč/km

12 -Deštné 4km/460 Kč

115 Kč/km

13 -Říčky 4,05 Km/490 Kč

 120,99 Kč/km

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!