Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Škoda dodá finským drahám lůžkové vozy. Mají se blížit hotelovým standardům

Ekonomika

  9:19
Finské železnice VR rozšiřují flotilu lůžkových vlaků a autovlaků. Vozy jim dodá plzeňská Škodovka, respektive její finský dceřiný podnik v Otanmäki. Objednávka počítá s devíti lůžkovými a osmi vozy pro přepravu osobních aut. Výhledově se ale může rozšířit na dalších 30 vozů obou kategorií.

„Obliba nočního cestování vlakem v posledních letech výrazně vzrostla,“ uvedla generální ředitelka státem vlastněných finských drah Elisa Markula. Finské dráhy VR Group cestující do lůžkových vlaků láká zejména na spojení do lyžařských areálů jako je například Suomu nedaleko zastávky nočních vlaků v Kemijärvi, nebo Ylläs ve finském Laponsku poblíž hranic se Švédskem.

Pro společnost s hlavním výrobním závodem v západočeské Plzni může zakázka pro finské železnice otevřít cestu k získání kontraktů na výstavbu spacích vlaků i jinde po Evropě.

„Komfortní koncepce lůžkových vozů nám umožní prosadit se na evropském trhu, který zažívá nový boom v cestování nočními vlaky,“ předpokládá Juha Vierros, President Region North ve Škoda Group, který má na starosti jak výrobu tak i prodej výrobků Škody ve Finsku.

Ve srovnání s českým standardem lůžkových vozů (tři lůžka v oddílu) jsou kupé finských lůžkových vozů pouze dvojmístná a podle výrobce jsou navržená tak, aby se i při stěsnaných poměrech železničních vozů přibližovaly standardu hotelových pokojů.

„Všechny kabiny jsou vybaveny toaletou, některé z nich mají i vlastní sprchu. Rodiny s dětmi mohou využít speciální kabiny, do kterých lze umístit dětskou postýlku. Kromě pohodlí je zvláštní pozornost věnována odhlučnění kabin, aby si cestující mohli jízdu užít,“ uvedl výrobce.

Autor:

Vánoční kolotoč 2022 se dotočil: Jaké dárečky vám udělaly radost?
Vánoční kolotoč 2022 se dotočil: Jaké dárečky vám udělaly radost?

Už po čtrnácté jsme na konci roku roztočili oblíbený Vánoční kolotoč. Opět to bylo velkolepé. Pojďme se za Vánočním kolotočem 2022 ohlédnout a...

Mohlo by vás zajímat