Středa 12. května 2021svátek má Pankrác 19 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Právo a justice

Zeman jmenuje nového předsedu Nejvyššího soudu tuto středu. Potvrdil to mluvčí Ovčáček

Prezident Miloš Zeman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Praha „Tiché projednávání otázek soudnictví má svůj hluboký smysl, protože zabraňuje šíření moru kádrování a mediálním útokům na jednotlivé kandidáty,“ vysvětluje mluvčí prezidenta Zemana Jiří Ovčáček, proč Hrad ani čtvrt roku poté, co z čela Nejvyššího soudu (NS) odešel jeho poslední předseda Pavel Šámal, nerozhodl o jeho nástupci. Nakonec ale LN potvrdil, že nového šéfa NS jmenuje prezident Zeman tuto středu.

Ovčáček reagoval na vyjádření prezidentky Soudcovské unie Daniely Zemanové. Ta v pondělních LN ostře zkritizovala prezidentovy kroky při výběru nového předsedy NS. „Postup, kdy prezident mlčí, nepodává o výběru kandidátů žádné informace, není zřejmé, na základě jakých kritérií a informací se rozhoduje, nelze označit za transparentní ani důvěryhodný,“ uvedla Zemanová.

„Vyjádření šéfky Soudcovské unie jsou nemístná. Představují fakticky pokus o ingerenci do ústavní pravomoci prezidenta republiky,“ odráží námitky Zemanové prezidentův mluvčí.

Soudce Robert Fremr.
Místopředseda Nejvyššího soudu ČR Roman Fiala

Prodlevu ve jmenování Šámalova nástupce by podle Zemanové bylo možné pochopit, jestliže by o nejvhodnějším uchazeči o funkci předsedy NS probíhala společenská a odborná diskuse. Ta se však nekoná. Stejně tomu tak ovšem bývalo i dříve. „To, že se tomu tak bylo v minulosti, ještě neznamená, že to bylo správné,“ dodala pro LN šéfka Soudcovské unie.

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (nestr. za ANO) však v pondělí LN potvrdila, že je na tuto středu pozvána na Hrad, aby se zúčastnila jmenování nových soudců, přestože toho času žádné nové prezidentu republiky nenavrhla. „Hradní protokol mi dnes zaslal pozvánku na slavnostní jmenování soudců. Jelikož tam žádné nemám, tak předpokládám, že jmenován bude nový předseda NS,“ odepsala Benešová na dotaz Lidových novin v SMS.

Později slova Benešové Ovčáček potvrdil. „Pan prezident jmenuje ve středu na Pražském hradě nového předsedu Nejvyššího soudu ČR. Jméno bude uveřejněno právě v den ústavního aktu,“ uvedl hradní mluvčí.

Jakmile se Pavel Šámal stal v únoru ústavním soudcem, přestal v ten okamžik být předsedou NS. Ve výběru jeho nástupce se poté krátce angažovala i sama Benešová. Prezidentu Zemanovi doporučila do čela NS postavit současného místopředsedu Mezinárodního trestního soudu v Haagu Roberta Fremra. „Byl u pana prezidenta na pohovoru. Tak jako i jiní, zřejmě. Kandidátů je víc a rozhodne o nich pan prezident. Mým návrhem není vázán. Má výsostné právo vybírat si z řad soudců NS. Tak uvidíme, koho vybere,“ řekla Benešová minulý týden LN v obsáhlém rozhovoru.

Jméno soudce NS Jiřího Pácala, o němž LN v dubnu informovaly coby o případném vlastním kandidátu Hradu na funkci předsedy NS, Benešová odmítla komentovat. Podle prezidentky Soudcovské unie by však zrovna Pácal nebyl vhodným adeptem. „Veřejnost nemá o Jiřím Pácalovi jiné informace, která by ho odlišovaly od ostatních více než 70 soudců NS, než ty, že jako předseda kárného senátu rozhodl ve věci své vlastní podjatosti,“ upozornila Zemanová.

Pácal před deseti lety činil procesní úkony v souvislosti s kárnou žalobou, kterou na svého tehdejšího místopředsedu Pavla Kučeru podala Iva Brožová, jež tou dobou stála v čele NS. Pácal, ač se označil za Kučerova přítele, se z projednávání jeho případu jednou vyloučil, podruhé však už nikoli. Vyjádřit se ke své případné kandidatuře do čela NS Pácal pro LN odmítl. Odpověděl za něj mluvčí soudu Petr Tomíček s tím, že všichni soudci NS ponechávají otázku svého nového šéfa bez komentáře.

Uvažovanými kandidáty jsou rovněž současný místopředseda NS Roman Fiala a soudce téhož soudu František Púry. „To by byl příklad výborného kandidáta,“ reagovala na Púryho jméno v sobotním rozhovoru pro LN ministryně spravedlnosti Benešová.

Roman Fiala jako jediný z těchto čtyř kandidátů nebyl v KSČ.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...