Vyprávění Miloše Zemana z nedávné návštěvy Číny znělo jako pohádkový příběh o tom, jak je ve skutečnosti snadné zařídit obří byznys. „Řeknu vám jednu krásnou příhodu na začátek našeho rozhovoru. Přisedl si ke mně jeden podnikatel a říkal: Vy jste mi podal ruku. Asi na nějaké recepci. A já jsem se po tom podání ruky rozhodl, že v České republice místo v Polsku budu investovat 19 miliard korun,“ líčil prezident v nedělních Hovorech z Lán.
Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček následně vysvětlil, že hlava státu vyprávěla o strategické dohodě mezi česko-slovenskou J&T Bankou a čínskou investiční skupinou CEFC.
Ta je v Číně velkým hráčem, zabývá se mimo jiné energetikou či finančními službami. Smlouva podle všeho otevírá cestu k tomu, aby CEFC koupila podíl v J&T Bance v přepočtu za 19,4 miliardy korun. A Zeman k tomu měl svým stiskem přispět.
REAKCE ŠÉFA CEFC
|
„K podání ruky (mezi prezidentem a čínským podnikatelem – pozn. red.) došlo na nedávném česko-čínském ekonomickém fóru, které se konalo na Pražském hradě. Během státní návštěvy Čínské lidové republiky pak byla uzavřena dohoda mezi touto čínskou společností a J&T Bankou,“ popsal mluvčí Ovčáček.
Potud nemá příběh žádné trhliny. Lidovky.cz však následně oslovily J&T Banku s dotazem, jaký skutečný vliv měl na dohodu prezident Miloš Zeman. Ten tvrdil, že jeho gesto poslalo obří miliardovou investici do Česka namísto původně zamýšleného Polska.
„Dlouhodobě jsme o spolupráci s CEFC jednali. Samotné vyjednávání nebylo nijak ovlivněno státní návštěvou, nicméně setkání obou představitelů a zástupců zemí bylo vhodnou příležitostí k podpisu této strategické spolupráce,“ popsala mluvčí J&T Banky Monika Veselá.
Lidovky.cz se následně zeptaly konkrétně na význam zmiňovaného podání ruky s čínským podnikatelem, k němuž mělo dojít v srpnu v Praze na česko-čínském fóru. „Domluvy o strategické spolupráci nejsou otázkou jednoho setkání a jednoho dne. Jak již jsem uvedla, se skupinou CEFC jsme dlouhodobě jednali o možnostech spolupráce a rozvoje. Tato jednání byla zahájena před touto konferencí či státní návštěvou Číny,“ dodala mluvčí Veselá.
Pokud tedy měl Zemanův stisk ruky vliv na strategickou a podle všeho velmi důležitou dohodu, tak o tom v J&T Bance zkrátka nevědí.
VELKÁ ČÍNSKÁ DOHODAJ&T Finance Group SE uzavřela v Číně velmi důležitou strategickou dohodu se společností CEFC. Jde o šestý největší soukromý podnik v Číně, zabývá se finančnictvím či energetikou. Dohoda je příslibem pro další spolupráci, která může skončit kapitálovým propojením Týdeník Euro informoval o tom, že smlouva umožní získat třetinový podíl v J&T Bance za 19,4 miliardy korun. Má jít o vstup prostřednictvím navýšení kapitálu, výrazně by vzrostla úvěrová kapacita banky. Mohlo by jít až o 200 miliard korun. |