Pondělí 17. května 2021svátek má Aneta 14 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Můj stisk zařídil obří investici, chlubil se Zeman. Vliv na ni ale neměl

Prezident Miloš Zeman se zúčastnil 26. října recepce na české ambasádě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman se zúčastnil 26. října recepce na české ambasádě v... | foto: ČTK

PRAHA/PEKING V nedělních Hovorech z Lán nepadala jen sprostá slova. Prezident Miloš Zeman se hned v úvodu rozhovoru pochlubil příběhem, jak jeho podání ruky s čínským podnikatelem pomohlo k tomu, že do Česka dorazila investice za 19 miliard. Realita je však jiná.

Vyprávění Miloše Zemana z nedávné návštěvy Číny znělo jako pohádkový příběh o tom, jak je ve skutečnosti snadné zařídit obří byznys. „Řeknu vám jednu krásnou příhodu na začátek našeho rozhovoru. Přisedl si ke mně jeden podnikatel a říkal: Vy jste mi podal ruku. Asi na nějaké recepci. A já jsem se po tom podání ruky rozhodl, že v České republice místo v Polsku budu investovat 19 miliard korun,“ líčil prezident v nedělních Hovorech z Lán.

Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček následně vysvětlil, že hlava státu vyprávěla o strategické dohodě mezi česko-slovenskou J&T Bankou a čínskou investiční skupinou CEFC.

Prezident Miloš Zeman a jeho doprovod jednal 27. října s čínským prezidentem Si...
Prezident Miloš Zeman a čínským prezidentem Si Ťin-pchingem přihlížejí 27....
Prezident Miloš Zeman se 27. října setkal v Pekingu s čínským prezidentem Si...
Miloš Zeman, čínský prezident Si Ťin-pching a další hodnostáři ve Velkém sálu...

Ta je v Číně velkým hráčem, zabývá se mimo jiné energetikou či finančními službami. Smlouva podle všeho otevírá cestu k tomu, aby CEFC koupila podíl v J&T Bance v přepočtu za 19,4 miliardy korun. A Zeman k tomu měl svým stiskem přispět.

REAKCE ŠÉFA CEFC

  • Několik hodin po vydání tohoto textu se na webu Smíšené česko čínské komory vzájemné spolupráce objevilo vyjádření prezidenta společnosti CEFC.
  • Chan Chauto v krátkém prohlášení vyzdvihuje důležitost společenského setkávání s českou hlavou státu.
  • „Podpora hlav obou států a obnovení vztahů obou zemí byl jeden z klíčových faktorů, pro které si CEFC vybrala Českou republiku jako místo pro své investice,“ tvrdí Chauto.

„K podání ruky (mezi prezidentem a čínským podnikatelem – pozn. red.) došlo na nedávném česko-čínském ekonomickém fóru, které se konalo na Pražském hradě. Během státní návštěvy Čínské lidové republiky pak byla uzavřena dohoda mezi touto čínskou společností a J&T Bankou,“ popsal mluvčí Ovčáček.

Potud nemá příběh žádné trhliny. Lidovky.cz však následně oslovily J&T Banku s dotazem, jaký skutečný vliv měl na dohodu prezident Miloš Zeman. Ten tvrdil, že jeho gesto poslalo obří miliardovou investici do Česka namísto původně zamýšleného Polska.

„Dlouhodobě jsme o spolupráci s CEFC jednali. Samotné vyjednávání nebylo nijak ovlivněno státní návštěvou, nicméně setkání obou představitelů a zástupců zemí bylo vhodnou příležitostí k podpisu této strategické spolupráce,“ popsala mluvčí J&T Banky Monika Veselá.

Lidovky.cz se následně zeptaly konkrétně na význam zmiňovaného podání ruky s čínským podnikatelem, k němuž mělo dojít v srpnu v Praze na česko-čínském fóru. „Domluvy o strategické spolupráci nejsou otázkou jednoho setkání a jednoho dne. Jak již jsem uvedla, se skupinou CEFC jsme dlouhodobě jednali o možnostech spolupráce a rozvoje. Tato jednání byla zahájena před touto konferencí či státní návštěvou Číny,“ dodala mluvčí Veselá.

Pokud tedy měl Zemanův stisk ruky vliv na strategickou a podle všeho velmi důležitou dohodu, tak o tom v J&T Bance zkrátka nevědí.

VELKÁ ČÍNSKÁ DOHODA

  • J&T Finance Group SE uzavřela v Číně velmi důležitou strategickou dohodu se společností CEFC.

  • Jde o šestý největší soukromý podnik v Číně, zabývá se finančnictvím či energetikou.

  • Dohoda je příslibem pro další spolupráci, která může skončit kapitálovým propojením

  • Týdeník Euro informoval o tom, že smlouva umožní získat třetinový podíl v  J&T Bance za 19,4 miliardy korun.

  • Má jít o vstup prostřednictvím navýšení kapitálu, výrazně by vzrostla úvěrová kapacita banky. Mohlo by jít až o 200 miliard korun.  

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!