Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Zeman už k Moravcovi nepřijde. Kvůli diskusi o politických náměstcích

Média

  13:49aktualizováno  14:40
PRAHA - Prezident Miloš Zeman řekl, že již nikdy nebude hostem pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. Reagoval tak na nedělní vysílání, v němž moderátor diskutoval s premiérem Bohuslavem Sobotkou o služebním zákoně a politických náměstcích.

Prezident Miloš Zeman foto: ČTK

Zeman, jenž na média útočí často, v rozhovoru pro rádio Frekvence 1 uvedl, že moderátor udělal z neznalosti nebo úmyslu "obrovský kiks", po kterém do pořadu již nepřijde.

Takzvaní političtí náměstci, s nimiž počítá návrh služebního zákona, se v poslední době stali předmětem neshod mezi prezidentem a koaliční vládou. Zeman požaduje, aby ze zákona vypadli, protože jsou podle něj zbyteční. Koalice jeho požadavek odmítla. Zeman v debatách argumentoval i tím, že v jeho vládě z let 1998 až 2002 žádní političtí náměstci nebyli. Za toto tvrzení ho v neděli pokáral právě Václav Moravec, podle něhož měl Zeman ve svém kabinetu řadu politických náměstků ze sociální demokracie. Podle prezidenta ale Moravec udělal z neznalosti nebo úmyslu "obrovský kiks".

Podvodník nebo amatér

"Jestliže novinář řekne, že prezident lže, a potom je usvědčen z nepravdy, tak je to buď podvodník, nebo amatér. Já jsem se rozhodl na to reagovat podobně jako Václav Klaus, který k Václavu Moravcovi nikdy nechodil. Já jsem mu dal dvě příležitosti a třetí mu už nedám," řekl Zeman v pořadu Pressklub, který se bude vysílat v neděli.

Bohuslav Sobotka v Otázkách Václava Moravce.

Ve středu poslancům ve Sněmovně vysvětloval, že všichni náměstci v jeho vládě byli odbornými náměstky, protože měli na starost konkrétní odbory. Zmínil třeba současného ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD), který v jeho vládě sloužil na ministerstvu financí. Mládek přitom ve čtvrtek novinářům řekl, že na ministerstvu sice vedl několik odborů, zároveň byl ale v jistém smyslu politickým náměstkem.

Ostrov negativní deviace

Hlava státu v rozhovoru tradičně kritizovala údajně nízkou kvalitou žurnalistiky v Česku. Z minulosti připomněl například Karla Havlíčka Borovského nebo Ferdinanda Peroutku. "Já tady prostě takové lidi nevidím. Vidím tady sebevědomé fracky. A jak jsem v inauguračním projevu říkal, český novinář je kombinace minimálních znalostí a maximálního sebevědomí," podotkl. Dodal, že jeho přáním je, aby se v Česku objevil nový Peroutka.

ČTĚTE TAKÉ:

V další diskusi na téma médií zmínil, že ta veřejnoprávní i soukromá trápí stejné problémy. "Rozdíl je pouze v tom, že soukromá média se někdy stávají černou kronikou, protože je víc zajímají dopravní nehody než politické události. A veřejnoprávní média mohou být, pevně doufám, že nejsou, ovlivňována politickým tlakem, a v takovém případě nezobrazují onen demokratický zápas mezi vládní koalicí a opozicí a většinou straní pouze tomu, kdo je právě u moci," dodal Zeman.

Kritika již při inauguraci

"Za ostrov negativní deviace pak pokládám podstatnou část českých médií. Tu část, která se zaměřuje na vymývání mozků, na mediální masáž a na manipulaci veřejným míněním," řekl Miloš Zeman například loni v březnu v inauguračním projevu a postavil tak tato média na roveň organizovanému zločinu a neonacistickým bojůvkám.

Zemanovy bojkoty, výroky a žaloby:

  • Už v prvních dnech svého mandátu Zeman řekl, že nebude dávat bilanční rozhovory Mladé frontě Dnes a Lidovým novinám. Důvod tehdy neuvedl, s MF Dnes měl neshody nicméně už jako premiér (byl jím v letech 1998 až 2002), oba listy kritizoval také v době předvolební prezidentské kampaně.
  • Mezi Zemanem nejkritizovanější česká média patří týdeník Respekt. "Respekt považuji za žurnalistickou žumpu. A já se žumpami nezabývám," řekl tehdejší premiér například v září 1998. O tři roky později pak týdeníkem dlouhodobě kritizovaný Zemanův kabinet oznámil, že jeho členové podají na Respekt žaloby o odškodnění, aby tak časopis zanikl. Kauza, ve které média upozorňovala na ohrožení svobody slova, ovšem nakonec vyzněla doztracena, i trestní oznámení z obou stran policie odložila.
  • Začátkem 90. let byl přitom vztah tehdejšího opozičního politika Miloše Zemana k médiím vstřícnější, tvrdil například, že mu vadí zejména novináři bez názoru. V druhé polovině této dekády již ovšem ze Zemanových úst zazněla řada odsuzujících výroků. "Trápí mě ten póvl a ten hnůj, kterým část české žurnalistiky prochází. Dokazuje to, že novináři jsou blbí," řekl Zeman například v červnu 1999.
  • Tvrdá slova na adresu novinářů a médií zaznívala i později. "I když se novináři vydávají za hlídací psy demokracie, nejsou v české společnosti pitbully, ale spíše degenerovanými podvraťáky, prahnoucími po senzacích a aférách," napsal v říjnu 2000 pro deník Právo. Média pak neopomněl Zeman zmínit ani ve své knize Jak jsem se mýlil v politice z roku 2005. "Některé komentátory jsem označoval jako póvl nebo hnůj, přičemž se zde musím omluvit hnoji, který je koneckonců výživnou látkou," uvedl v díle.
Autoři: ,

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...