Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Přibalí‘ s sebou Zeman i Kellnera? PPF plánuje v USA expanzi

Ekonomika

  13:50
PRAHA - Pouhé dva dny před 9. březnem, kdy se má prezident Miloš Zeman vyjádřit ke své kandidatuře na další volební období, ho na Pražském hradě navštívil nejbohatší muž Česka a majitel skupiny PPF Petr Kellner. „Předmětem diskuse byly ekonomické vztahy s USA, ČLR a Ruskou federací, které pan prezident plánuje v tomto roce navštívit,“ napsal mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Vypraví se společně do USA? Prezident Miloš Zeman letí do Spojených států v dubnu, doprovodit jej může i nejbohatší Čech Petr Kellner. foto: Richard Cortés, Lidové noviny

Nabízí se tak myšlenka, jestli Zemana Kellner podobně jako v minulosti na těchto cestách doprovodí. Do USA Zeman zamíří již v dubnu. Na všech těchto trzích přitom PPF působí, a to především přes finanční skupinu Home Credit.

V té má PPF více než 88procentní podíl. Menšinový podíl ve výši 11,38 procenta pak drží investiční společnost EMMA OMEGA Jiřího Šmejce.

Nejbohatší Čech na Hradě. Kellner se Zemanem řešil Rusko, Čínu i USA

Home Credit přitom plánuje v USA expandovat. Mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček sice nechtěl prozradit, jestli se Zeman o záměrech Home Creditu s Kellnerem bavil, možnou účast nejbohatšího Čecha na státní návštěvě ve Washingtonu ale nepopřel. „Téma diskuse jsme uvedli v tiskové zprávě. Pokud jde o druhé, účast v podnikatelské misi na některé ze zahraničních cest nevylučuji,“ uvedl na dotaz LN Ovčáček.

V USA Home Credit působí už od roku 2015. Společně se čtvrtým největším mobilním operátorem v zemi, společností Sprint, zde úvěrová společnost založila podnik, který Američanům půjčuje na nákup mobilních telefonů. Tuto spolupráci chce Home Credit ještě rozšířit.

Petr Kellner se dostavil na společenské setkání u příležitosti návštěvy čínského prezidenta v Česku.

„Bavíme se teď o další fázi, chceme se s nimi spojit k vydání kreditní karty, která už ponese obě naše značky, jak Home Creditu, tak Sprintu,“ uvedl Jiří Šmejc pro MF DNES. „Pokud bychom takovou kreditku udělali, můžeme se během několika let dostat do desítky největších vydavatelů karet na americkém trhu,“ dodal.

Kellner již Zemana na jeho cestách doprovázel. Když Zeman navštívil Čínu v roce 2014, Kellner se zúčastnil jeho schůzky s prezidentem Si Ťin-pchingem. Zeman se pak z Číny vracel letadlem pronajatým společnostmi PPF a J&T místo vládního speciálu.

Čína je pro Home Credit zásadní. Zisk skupiny za loňský rok pak činil 210,2 milionu eur (5,68 miliardy korun). Čína se přitom na zisku skupiny podílela největším dílem. Home Credit přitom plánuje v zemi, kde platí přísná regulace a ochota Číňanů pustit si někoho do byznysu je malá, další růst. Jak uvedl Jiří Šmejc v rozhovoru pro MF DNES, skupina v zemi v současnosti pokrývá už celé její území a letos zde chce dosáhnout počtu asi 200 tisíc obchodních míst. Na konci loňského roku to bylo 125 tisíc.

Čínu by pak měl prezident Miloš Zeman navštívit letos v květnu.

Petr Kellner během ekonomického fóra v roce 2016. Jeho PPF měla díky státní...
Prezidenti České republiky Miloš Zeman a Číny Si Ťin-pching na Žofíně během...
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat