Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemanovi muži na korunu. Noví členové rady ČNB jsou Rusnokovým vítězstvím

Ekonomika

  22:03
PRAHA - Budoucí guvernér centrální banky Jiří Rusnok v ní bude mít ještě silnější pozici, než se čekalo. Dvěma novými členy bankovní rady totiž v úterý prezident republiky Miloš Zeman jmenuje jeho současného poradce Vojtěcha Bendu a překvapivě také Tomáše Nidetzkého, který dříve stejně jako Rusnok působil v ING.

Jiří Rusnok, guvernér České národní banky foto: Petr TopičMAFRA

Samotného Rusnoka by pak měl Zeman podle všech předpokladů jmenovat do čela České národní banky (ČNB) již 25. května.

Novými členy rady ČNB budou Benda a Nidetzký. Guvernér Singer skončí

V sedmičlenné bankovní radě tak budou hned tři lidé s historickými vazbami na finanční skupinu ING. Před svým návratem do politiky v červenci roku 2013 v ní působil Jiří Rusnok, Vojtěch Benda v nizozemské společnosti pracoval od roku 2006 až do roku 2012 na pozici hlavního ekonoma ING Bank pro ČR.

Tomáš Nidetzký zase ve skupině působil v roce 2003, a to jako generální ředitel pro retailové finanční služby. Před třemi lety se do ní vrátil a­ v ­současnosti je členem představenstva NN Penzijní společnosti (dříve ING).

Vojtěch Benda bude novým členem rady ČNB.
Tomáš Nidetzký.

„Trochu to může působit jako jakési kamarádšofty. Po odborné stránce jde přitom o výborný výběr a rozhodně lepší volbu, než jakou lidé na finančním trhu čekali i vzhledem k prezidentu Miloši Zemanovi,“ uvedl nejmenovaný tuzemský bankéř.

Kdo usedne v radě ČNB? Vizitky Vojtěcha Bendy a Tomáše Nidetzkého

Lidé z bankovního sektoru obecně považují jména nových členů bankovní rady za Rusnokovo diplomatické vítězství. „Čekalo se, že na jmenování bude mít daleko větší vliv prezident Miloš Zeman a lidé jej obklopující. Obě zmíněná jména ale ukazují, že rozhodující hlas měl při jejich výběru Jiří Rusnok. Trochu to připomíná to, co kdysi řekl Miloš Zeman o ústavních soudcích, totiž že jmenuje jen ty, jejichž jména konzultuje s předsedou Ústavního soudu,“ říká hlavní ekonom J&T banky Petr Sklenář.

Bylinky a koření v kuchyni: Jak s vařením pomůže Podravka NATUR?
Bylinky a koření v kuchyni: Jak s vařením pomůže Podravka NATUR?

Podravka NATUR využívá pouze čerstvé a kvalitní suroviny, bez umělých přísad, konzervantů nebo barviv. Vyzkoušely jsme kombinaci zeleniny, koření a...