Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemanův muž v čele ČNB: dovolené levnější nebudou, koruna zůstane slabá

Ekonomika

  15:00
PRAHA - Střídání v čele centrální banky změnu nepřinese. Na levnější dovolené zatím mohou lidé zapomenout. Už 25 .května, se vlády v České národní bance ujme nový guvernér Jiří Rusnok, favorit prezidenta Miloše Zemana.

Jiří Rusnok (na snímku s Milošem Zemanem). foto: MAFRA - Dan Materna

Střídání v čele centrální banky mnozí spojují s možným posílením koruny. S pravděpodobným nástupem Jiřího Rusnoka na místo Miroslava Singera, ale nejspíš politiku ČNB nezmění. Kdo by tak čekal například levnější dovolená v cizině, bude asi zklamán.

Stále totiž platí, že centrální banka chce udržovat kurz české měny v okolí 27 korun za euro, a to až do poloviny roku 2017.

Zeman jmenuje nového guvernéra ČNB 25. května. Favoritem je Rusnok

A vzhledem k dění v eurozóně, kde Evropská centrální banka snížila v březnu úrokové sazby ještě více do záporu a zaplavila trh penězi, se neočekává, že by v Česku nastalo uvolnění, v jehož důsledku by koruna v dohledné době zpevnila směrem k dřívější pětadvacetikorunové hranici.

Naopak se ozývají hlasy, že by se závazek udržovat kurz u hladiny 27 korun za euro mohl ještě prodloužit, například až do konce roku 2017.

„Zatímco ještě před půl rokem to bylo více v rukou ČNB, dnes musí banka reagovat na kroky Evropské centrální banky. Současný stav proto nemusí skončit v polovině roku 2017, ale může se protáhnout až do konce roku,“ říká Karel Havlíček, prezident Asociace malých a středních podniků.

Spokojení exportéři

Průmyslová sféra to podle něj vnímá spíš pozitivně. „Exportéři mají poměrně jasno, jak bude kurz vypadat, a nemusejí se příliš vůči změnám kurzu zajišťovat,“ dodal Havlíček.

Protažení časového horizontu kurzového závazku vnímá jako možnou variantu i hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. „Posun intervenčního závazku v čase s neměnným kurzem a zavedení záporné depozitní sazby pro tuzemské banky jsou opatření, která mají větší pravděpodobnost uskutečnění,“ řekl Sobíšek.

Guvernér ČNB Miroslav SInger.

Existuje dokonce hypotetická varianta, kterou minulý týden pohrozil nynější guvernér Singer – další oslabení kurzu. To by znamenalo pro Čechy ještě dražší nákupy v cizině a možné zvýšení cen zboží z dovozu.

ČNB nicméně takový zásah podmínila zhoršením inflačních očekávání v ekonomice. A podle ekonomů šlo spíše o prohlášení, které mělo odradit spekulanty od dalšího nakupování koruny.

„Vnímám zmínky o možném oslabení koruny jako určitou verbální intervenci proti koruně, která má za cíl odradit spekulativní kapitál od eventuálních sázek na blížící se výstup z kurzového režimu,“ říká Jan Bureš, hlavní ekonom Poštovní spořitelny.

K dalšímu oslabení není důvod

Navíc aktuální tržní podmínky v Česku nezavdávají příčinu k takovému kroku. „Poslední vyjádření centrální banky rozhodně neznamená, že by hrozilo další oslabení koruny. Tomu totiž vůbec neodpovídají současné ekonomické podmínky,“ říká ekonom ING Bank Jakub Seidler.

Inflace, která by mohla být důvodem k zásahu centrální banky, je nízká zejména kvůli poklesu cen ropy a potravin. Jde o faktory, na které měnová politika ve většině případů nereaguje. Kromě toho se ekonomika vyvíjí příznivě, nezaměstnanost klesá k historickým minimům, postupně se zvyšují mzdy a roste spotřeba domácností.

ČTĚTE VÍCE

„V této situaci by bylo další oslabení koruny těžko odůvodnitelné,“ dodal Seidler.

„Česká ekonomika roste a domácí poptávka je nyní největším přispěvatelem růstu, který může vést k tomu, že období nulové inflace je překonáno. Domnívám se, že k dalšímu oslabení nyní není důvod a že ČNB k tomuto kroku nepřistoupí,“ potvrzuje Petr Zahradník, poradce prezidenta Hospodářské komory ČR Vladimíra Dlouhého.

Případné další oslabení koruny by se členům Hospodářské komory příliš nelíbilo.

„Komora preferuje tržní řešení a v současnosti kurz koruny odráží ekonomický fundament, respektive je možné hovořit i o jistém podhodnocení. Jeho další oslabení by tak bylo krokem proti převažujícímu tržnímu směru,“ doplnil Zahradník.

Faktem je, že členy Hospodářské komory tvoří nejen vývozci, kteří by nejspíše další oslabení koruny uvítali, ale též subjekty vy užívající dovoz. „Názor Komory by byl úměrně tomu rozpolcený. Nicméně v současnosti skutečně neexistuje k tomuto kroku pádný důvod,“ uvedl Zahradník.

Autor: